Artykuł sponsorowany

Wywóz nieczystości płynnych - przepisy i regulacje

Wywóz nieczystości płynnych - przepisy i regulacje

Wywóz nieczystości płynnych jest w Polsce unormowany Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 13 września 1996 roku. Według jej zapisów, obowiązek odpowiedniego odprowadzania nieczystości płynnych, należy do właściciela nieruchomości. Od 2018 roku rząd zaplanował częstsze kontrole, mające na celu sprawdzanie, czy przepisy są przestrzegane i nie dochodzi do nielegalnego pozbywania się nieczystości.

 Wymóg posiadania zbiornika bezodpływowego

Wymogiem zapisanym w Ustawie jest posiadanie zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków dla każdego nieruchomości, która nie jest podłączona do sieci kanalizacyjnej. Zbiorniki bezodpływowe powinny posiadać:

  • nieprzepuszczalne dno,
  • nieprzepuszczalne ściany,
  • szczelne przykrycie z zamykanym otworem, który służy do usuwania nieczystości,
  • odpowietrzenie, wyprowadzone co najmniej pół metra ponad poziom terenu.

Wywóz nieczystości płynnych tylko przez upoważniony do tego podmiot

Oczywiście samo posiadanie zbiornika bezodpływowego nie wystarczy. Zapytaliśmy naszego eksperta z firmy ToiletWC, jakie jeszcze przepisy obowiązują właścicieli nieruchomości: 

Właściciele nieruchomości są zobowiązani wykorzystywać zbiorniki do gromadzenia nieczystości ciekłych, a następnie ich odpowiedniego usuwania. Nie można tego robić samodzielnie. Jest do tego uprawniony jedynie podmiot posiadający zezwolenie na świadczenie takich usług, a wykaz przedsiębiorców mających zezwolenie, można znaleźć na stronie internetowej właściwego Urzędu Gminy. Co więcej, odbiór nieczystości należy udokumentować, okazując dokument poświadczający zawarcie umowy z jedną z firm oraz dowody płatności.

Jak często należy opróżniać zbiorniki? Nie można doprowadzić do ich przepełnienia i wylania nieczystości na powierzchnię. Częstotliwość korzystania z usług przedsiębiorców zajmujących się odbiorem nieczystości ciekłych należy dostosować do wielkości posiadanego zbiornika oraz ilości wody, jaką zużywamy w naszym gospodarstwie domowym.

 Kary za nieprzestrzeganie Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku

Urzędnicy mogą w każdej chwili skontrolować posesję w celu sprawdzenia, w jaki sposób jej właściciel pozbywa się nieczystości. Kara za nieprzestrzeganie Ustawy może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Ostatni rachunek za korzystanie z usług firm zajmujących się wywożeniem nieczystości płynnych nie powinien być starszy niż pół roku w przypadku szamb oraz rok w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków. Wylewanie nieczystości na pola albo do lasów jest ogromnym zagrożeniem dla środowiska i zdrowia ludzi, którzy żyją na tym terenie.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz