Artykuł sponsorowany

Wyroby hutnicze – rodzaje i zastosowanie

Wyroby hutnicze – rodzaje i zastosowanie

Hutnictwo to specjalistyczna dziedzina produkcji, która jest doskonale znana z efektów, ale znacznie mniej od strony technologicznej. W praktyce – w budownictwie, przemyśle, konstrukcji maszyn czy usługach – produkty hutnicze są bardzo pożądane, ponieważ często stanowią podstawę powstających wyrobów.

Klasyfikacja wyrobów hutniczych

Ogólnie ujmując, przez wyroby hutnicze można rozumieć wszystko, co stanowi efekt końcowy produkcji w procesie przetapiania oraz kształtowania materiału. W takim ujęciu termin objąłby również produkty ze szkła i różnych stopów metali. Handlowe i produkcyjne rozumienie tego pojęcia stosowane jest głównie w odniesieniu do wyrobów ze stali oferowanych w wielu różnych odmianach i kształtach. Podstawą klasyfikacji wyrobów hutniczych jest skład mieszanki hutniczej, z której powstaje produkt oraz forma, jaką ostatecznie przyjmuje po wyjściu z hali produkcyjnej. Stal produkowana jest z surówki, a proces jej powstawania nazywa się świeżeniem. Skład surówki decyduje o jakości i gatunku stali. W praktyce wyróżnia się między innymi stal nierdzewną, kwasoodporną, magnetyczną, narzędziową, konstrukcyjną i wiele innych.

Produkcja wyrobów hutniczych odbywa się przez wytapianie w piecach konwertorowych, łukowych lub próżniowych, a następnie wylewanie do form i poddawanie odpowiedniej obróbce. Przykładowo blachy stalowe wymagają walcowania, a niektóre kształtki – wyciskania w prasach hydraulicznych. Na rynku powszechnie spotyka się takie wyroby hutnicze, jak blachy zimno i gorąco walcowane, ocynkowane, kątowniki, płaskowniki, teowniki i dwuteowniki, ceowniki, rury, pręty, profile zimno gięte i wiele innych. Określone kształtowniki mogą być wykorzystywane w swojej pierwotnej formie albo traktowane jako surowiec do dalszej obróbki na tokarkach lub frezarkach.

Zastosowanie wyrobów hutniczych

Elementy ze stali wykorzystywane są w dziesiątkach dziedzin przemysłu i usług oraz w tysiącach różnych procesów produkcyjnych. Wszędzie tam, gdzie nie jest wymagane wykonanie konkretnego odlewu można stworzyć niezbędne do danego produktu elementy korzystając z nowoczesnych obrabiarek. Pręty wszelkiego rodzaju, siatki, walcówki mają bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie do wykonywania zbrojenia czy układania tynków na ociepleniach budynków. W przemyśle maszynowym wykorzystuje się blachy stalowe i kształtki do wytaczania, wykrawania czy wyciskania za pomocą pras detali konstrukcyjnych.

Z wyrobów hutniczych w surowej postaci produkuje się nakrętki, podkładki, śruby, uchwyty i zaczepy oraz tysiące innych detali. Oferowane przez firmę Elektro-Stal. Hutnicze wyroby rury stalowe to doskonały materiał do układania różnego rodzaju instalacji, począwszy od dostawy mediów po ciągi dla kabli czy do odprowadzania ścieków. Dzięki walcowni blach cienkich powstaje materiał idealny do produkcji karoserii samochodowych oraz innych przedmiotów codziennego użytku, z dużym naciskiem na AGD. Praktycznie rozglądając się dookoła siebie na każdym kroku można znaleźć przedmiot, do którego produkcji wykorzystano wyroby hutnicze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz