Artykuł sponsorowany

Wypadek w pracy – jak dochodzić swoich praw w kwestii odszkodowania?

Wypadek w pracy – jak dochodzić swoich praw w kwestii odszkodowania?

Wykonywanie każdego zawodu obciążone jest ryzykiem. Każdego roku na terenie Polski różnego rodzaju wypadkom ulega od 75 do 80 tysięcy pracowników. Jak zatem wyraźnie widać skala zjawiska jest nie tylko bardzo duża, ale i zagrożenie niezwykle realne. Pechowa sytuacja ma prawo przytrafić się każdemu. Jeśli dojdzie już do wypadku w pracy, warto wiedzieć, w jaki sposób poradzić sobie z zaistniałą sytuacją i jak starać się o korzystne odszkodowanie.

Wypadek w pracy, czyli co?

Pojęcie wypadków w pracy bardzo często bywa nie do końca słusznie interpretowane, a czasami nawet wykorzystywane na niekorzyść pracodawcy. Dlatego też przed podjęciem jakichkolwiek działań, z pewnością wypada się zapoznać z obowiązującą definicją. Czego można się z niej dowiedzieć? Przepisy obowiązującego prawa są tym miejscu precyzyjne i jasno określają, iż do wypadku w pracy dochodzi wtedy, kiedy ma się do czynienia z sytuacją nagłą, wywołaną przyczyną zewnętrzną, zdarzeniem wywołującym przynajmniej uraz, a także takim, które nastąpiło w związku z wykonywanymi obowiązkami służbowymi.

Co do zasady nieprzyjemne zdarzenia zostały również podzielone na 4 podstawowe kategorie. Mowa tutaj oczywiście o wypadkach śmiertelnych, ciężkich, lekkich oraz zbiorowych. Z praktycznego punktu widzenia za bardzo istotną informację należy także uznać fakt, iż o ewentualne odszkodowanie mogą ubiegać się jedynie osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony. Gdzie zatem szukać kompleksowej pomocy w tym zakresie?

Pomoc przy odzyskaniu odszkodowania

W tym miejscu pojawia się zasadnicze pytanie dotyczącego tego, kto konkretnie powinien wypłacić odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy? Pracodawca czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W zdecydowanej większości przypadków osoby poszkodowane mogą zetknąć się z drugą opcją. Nie należy jednak zapominać o tym, że czas trwania całego procesu uzależniony jest od szybkiego złożenia odpowiednich dokumentów. Poszkodowany pracownik w specjalnym wniosku musi podać okoliczności wypadku i poinformować, w jaki sposób został poszkodowany, podać świadków zdarzenia oraz załączyć opinię lekarza specjalisty. Dokumentacja taka sporządzana jest bezpośrednio po wypadku.

Niestety wciąż zdarzają się przypadki, w których wysokość rekompensaty pozostawia wiele do życzenia. Dlatego też, aby nie pozwolić sobie na straty finansowe, warto skorzystać z usług fachowców, którzy zajmą się przygotowaniem stosownego odwołania. Pracownicy Kancelarii Śląsk KOŚ każdorazowo mogą liczyć nie tylko na indywidualne podejście oraz szeroko zakrojoną pomoc, ale także na rzetelność, profesjonalizm i terminowość. Wbrew powszechnie panującej opinii otrzymanie satysfakcjonującego odszkodowania wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Bez względu na to, czy chodzi o upadek z wysokości, złamania czy urazy kręgosłupa, pomoc specjalistów od odszkodowań może okazać się nieoceniona.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz