Artykuł sponsorowany

Wymiana pompy ABS

Wymiana pompy ABS

Każdy kierowca doskonale powinien wiedzieć, czym jest układ ABS. To jego zadaniem jest bowiem ochrona kół jezdnych przed zablokowaniem w czasie gwałtownego hamowania. ABS pozwala zatem w prosty sposób omijać przeszkody przy jednoczesnym silnym zmniejszaniu prędkości samochodu. Niejednokrotnie układ ABS uchronił kierowców przed stłuczkami czy poważnymi wypadkami. Warto zatem zadbać, aby pompa ABS w aucie była zawsze w 100% sprawna.

Z czego zbudowana jest pompa ABS?

Pompa ABS posiada własny silnik elektryczny, a także ważne zawory elektromagnetyczne. Oprócz tego składa się także z podstawy, do której podłączane są przewodu hamulcowe. Ilości elementów konstrukcyjnych pompy ABS nie jest zatem wiele, co w tym wypadku nie jest jednak zaletą. Układ ABS jest bardzo ciężki do serwisowania.

Wymagane jest odłączenie przewodów hamulcowych oraz pełne zdemontowanie pompy. Ta niestety nie jest rozbieralna, dlatego przy jej uszkodzeniu w grę wchodzi tylko zakup nowego podzespołu i jego profesjonalny, precyzyjny montaż. Niestety i on jest skomplikowany. Cały układ ABS jest bowiem podłączony do licznych przewodów elektrycznych, czujników oraz do sterowników.

Na czym polega wymiana pompy ABS?

Usługa wymiany pompy rozpoczyna się od opróżnienia z układu płynu hamulcowego. Dopiero wtedy w bezpieczny sposób można odłączyć przewody hamulcowe oraz elektryczne. W kolejnym etapie pracownia serwisowa zdemontuje pompę ABS, robiąc miejsce dla nowego osprzętu. Ten musi być bardzo precyzyjnie zamontowany. Serwisanci nie mogą zapomnieć również o uzupełnieniu nowego płynu hamulcowego oraz o odpowietrzeniu układu. Dla bezpieczeństwa użytkowego systemu ABS sprawdzana jest także szczelność układu. Jeśli wszystkie parametry są w normie, specjalista może przejść do kalibracji agregatu ABS oraz sterowników. Ważne jest również to, aby przeprowadził on test terenowy sprawności ABS-u. Mierzony jest wtedy m.in. czas jego reakcji.

Zakup pompy ABS

Pomp ABS nie opłaca się naprawiać. W większości przypadków są one – jak wspomniano – nierozbieralne. Lepiej stawiać na zakup wysokiej klasy podzespołów od uznanych producentów. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup używanych pomp ABS, które pochodzą z samochodów powypadkowych recyklingowych. Jeśli układ ABS nie został przy wypadku uszkodzony, jest on bowiem demontowany, sprawdzany pod kątem technicznym, regenerowany, a następnie wystawiany na sprzedaż.

Właściciele pojazdów marek AUDI, MERCEDES, VW czy SKODA, powinni zainteresować się zaś ofertą firmy GT AUTOELEKTRONIK. Przedsiębiorstwo to oferuje wysokiej klasy pompy ABS. Warto samodzielnie je kupować i dostarczać do warsztatów samochodowych w celu montażu. W innym wypadku zakład mechaniki pojazdu zakupi w naszym imieniu dany element, nakładając na niego niekorzystną marżę.

Jak przedłużyć życie pompy ABS?

Jeśli musiałeś wymienić pompę ABS i nie chcesz, aby taka kosztowna niespodzianka spotkała Ciebie kolejny raz, koniecznie stosuj się do kilku ważnych zasad. Przede wszystkim należy okresowo wymieniać płyn hamulcowy zgodny z zaleceniami producenta. Nie warto na nim oszczędzać. Wybierać powinno się chemię z uszlachetniaczami. Oprócz tego warto sprawdzać stan działania sterownika ABS. To on wielokrotnie przyczynia się do powolnego uszkadzania całego układu. Dzięki specjalnym czujnikom sprawność układu ABS można również weryfikować dzięki diagnostyce komputerowej. Tą warto przeprowadzać przynajmniej raz w roku. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz