Artykuł sponsorowany

Wymiana płynu hamulcowego – kiedy trzeba ją przeprowadzić?

Wymiana płynu hamulcowego – kiedy trzeba ją przeprowadzić?

Płyn hamulcowy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w aucie. Niestety, wielu kierowców zapomina o jego regularnej wymianie, co może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Sprawdźmy, dlaczego płyn hamulcowy jest tak ważny i jak często należy go wymieniać.

Płyn hamulcowy – informacje ogólne

Zadaniem płynu hamulcowego jest przenoszenie ciśnienia o mocy od 3,6 do 10 MPa wytwarzanego przez pompę hamulcową i układ zwiększający siłę hamowania na elementy robocze. W tarczowym układzie hamulcowym płyn naciska na tłoczki hamulcowe instalowane w zaciskach, co umożliwia dociskanie powierzchni roboczych klocków do powierzchni tarcz hamulcowych. Im większe ciśnienie płynu hamulcowego, tym większy nacisk płynu na tłoczek, a co za tym idzie – zwiększona siła hamowania.

Nieprawidłowa ilość płynu hamulcowego – skutki

Jak można wywnioskować z przedstawionego opisu, zbyt mała ilość płynu powoduje zmniejszoną zdolność do zatrzymania auta. W przypadku dużych wycieków lub pęknięcia przewodu może wystąpić zjawisko tzw. miękkiego pedału hamulca, czyli całkowitej niemożności zatrzymania auta. Stała kontrola poziomu płynu hamulcowego może w porę wykazać nieprawidłowości w pracy układu hamulcowego i zapobiec tragedii.
Płyn hamulcowy, jak każdy płyn eksploatacyjny, nie jest wieczny – starzeje się i wykazuje właściwości higroskopijne. Wraz z upływem lat traci właściwości antykorozyjne, co powoduje rdzewienie tłoczków w zaciskach i innych częściach układu. Płyn hamulcowy pochłania wodę przez elastyczne końcówki przewodów hamulcowych – wraz ze zwiększaniem się jej zawartości temperatura wrzenia płynu zostaje obniżona, zmniejszając skuteczność hamowania. Jeżeli woda stanowi 3% zawartości płynu hamulcowego, konieczna jest jego wymiana. Aby mieć pewność, że płyn jest dobrej jakości, a jego wymiana – przy odpowiednim użytkowaniu i zabezpieczeniu części nie będzie konieczna częściej niż na dwa lata, warto skonsultować się ze sprawdzonym mechanikiem, np. ze Smarpol.

Kiedy wymienić płyn?

  • Niska skuteczność hamowania – im dłuższy dystans, tym jakość hamowania jest gorsza.
  • Korozja układu hamulcowego – rdza na zaciskach, tłoczkach i pompie, świadcząca o nadmiernym zawilgoceniu płynu.
  • Koniec terminu ważności – płyn powinien służyć nie dłużej niż dwa lata.
  • Wymiana elementów układu hamulcowego – przy montażu nowych części układu mechanik zawsze wlewa nowy płyn.

Widoczne zanieczyszczenia w zbiorniku płynu hamulcowego lub pękniecie zbiorniczka.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz