Artykuł sponsorowany

Wymagania fitosanitarne dotyczące skrzyń drewnianych

Wymagania fitosanitarne dotyczące skrzyń drewnianych

Skrzynie drewniane to bardzo popularna forma opakowania, która idealnie sprawdza się w trakcie transportu na dalekich trasach. Może być stosowana również w przypadku cennych i delikatnych towarów. Okazuje się, że transport w skrzyniach drewnianych jest obwarowany ściśle określonymi przepisami. W dzisiejszym artykule opiszemy dokładnie zasady i normy, jakie muszą spełniać skrzynie drewniane wykorzystywane w transporcie.

Przepisy importowe

W krajach, do których realizowany jest transport towarów obowiązują określone przepisy importowe. Wskazują one jasno, że opakowania drewniane wykonane z surowego drewna, elementy drewniane palet oraz tzw. materiały sztauerskie powinny być wcześniej poddawane stosownym procesom. Zaliczamy do nich przede wszystkim obróbkę cieplną, fumigację, certyfikację jak również oznakowanie zgodnie ze standardem ISPM15.

W przypadku transportu przesyłek w obrębie Unii Europejskiej nie są wymagane świadectwa fitosanitarne dla opakowań wykonanych z surowego drewna. W Polsce za wystawianie świadectw fitosanitarnych odpowiadają inspektorzy Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

ISPM15

Skrót ISPM15 oznacza międzynarodowe standardy dla obróbki fitosanitarnej drewna oraz materiałów drewnopochodnych. Zgodnie z ustalonymi wytycznymi materiały takie powinny być poddane obróbce cieplnej. Celem tego zabiegu jest likwidacja wszystkich, potencjalnie szkodliwych organizmów. Obróbka termiczna polega na podgrzaniu surowca do 56 stopni przez 30 minut. Opakowania z drewna, które przeszły całą procedurę otrzymują specjalny znaczek w postaci kłosa zboża z numerem producenta.

Zasady przeprowadzania kontroli

Celem kontroli fitosanitarnej, która obejmuje skrzynie drewniane jest sprawdzenie czy elementy te posiadają oznaczenie o przeprowadzonej fumigacji. Obowiązek wykonania tego zabiegu jest egzekwowany w przypadku transportu międzynarodowego, który odbywa się poza granicami Unii Europejskiej. Obowiązuje on także w kilku krajach Unii. Elementy drewniane, które przeszły proces fumigacji, są oznaczane logiem IPPC.

Wymagania, jakie są stawiane opakowaniom, mają szczególne znaczenie w trakcie transportu morskiego. Brak stosownych oznaczeń na paletach z surowego drewna, skrzyniach drewnianych czy materiałach sztauerskich z drewna surowego może skutkować odmową przyjęcia ładunku do przewozu. Kraj importu ma prawo nałożyć dodatkową opłatę za przewożony towar lub w ogóle nie przyjąć go i nakazać odesłanie do nadawcy.

Transport z wykorzystaniem opakowań drewnianych gwarantuje pewność i bezpieczeństwo ładunku. Przy zakupie opakowań warto jednak korzystać z oferty sprawdzonych producentów. A do takich zalicza się z pewnością firma FHU DREWNOPAK. Dzięki temu zyskujemy gwarancję, że opakowania z drewna posiadają stosowne certyfikaty, a nasz ładunek bez przeszkód dotrze do miejsca docelowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz