Artykuł sponsorowany

Wylewka podłogowa z profesjonalistą

Wylewka podłogowa z profesjonalistą

Wylewki podłogowe to doskonały sposób na utwardzenie podłoża oraz nadanie mu jednolitej, idealnie poziomej struktury. To zarówno funkcjonalny podkład pod panele czy terakotę, jak i metoda wykończenia tarasu na zewnątrz budynku. Dobrze wykonana wylewka wymaga jednak wprawy i wiedzy.

Wylewki podłogowe i ich rodzaje

Wylewka jest standardową usługą oferowaną przez wiele firm budowlanych, a przez fachowców bywa też nazywana jastrychem lub szlichtą. W tradycyjnym rozumieniu to równa warstwa betonu wylanego wprost na podłoże i zapewniającego trwały, niezmienny podkład pod różne formy wykończenia. Niestety wykonanie poprawnej wylewki nie jest wcale proste, bowiem podczas zastygania cementu pojawiają się różne czynniki, które mogą powodować pękanie podłoża, jego wybrzuszanie się i inne odkształcenia. Wylewki mogą być różne zależnie od tego, jaki stosuje się materiał i jakiemu służą celowi. Najpopularniejsze są wylewki cementowe oraz anhydrytowe – droższe, ale zarazem cieńsze i niewymagające dodatkowego szlifowania. Wylewki te wykonywane są z cementu z odwodnionym siarczanem wapnia.

Pod względem zastosowania wykonuje się wylewki cementowe podkładowe, których celem jest stworzenie twardego, spójnego podłoża na przykład pod ceramikę podłogową czy panele. Takie podłoże nie przesuwa się i nie zmienia swojej struktury, dzięki czemu eliminowane jest ryzyko pękania kafelków czy wybrzuszania paneli. Inny rodzaj wylewek to wylewki wyrównujące, zazwyczaj tworzone z bardzo rzadkiej mieszanki cementowej i umieszczane cienką warstwą na już istniejącym podłożu w celu wypełnienia szpar i nierówności. W każdym z tych przypadków stosuje się inną gęstość zaprawy cementowej, a często też urozmaicony skład, pozwalający na osiąganie zadowalających efektów.

Skomplikowany proces tworzenia wylewki

Pozornie mogłoby się wydawać, że wykonanie wylewki jest czynnością banalnie prostą, bo przecież cóż jest trudnego w wymieszaniu cementu z wodą i wylaniu go na podłoże. W rzeczywistości proces jest znacznie bardziej skomplikowany i wymaga fachowej wiedzy, jeśli chcemy uzyskać gładkie, równe i niepopękane podłoże. Zamiast ryzykować, że zainwestowane pieniądze pójdą na straty, podobnie jak duży wkład pracy i czasu, lepiej powierzyć to zadanie specjalistom np. z firmy Burek Waldemar. Usługi budowlane lub innych podobnych zakładów usługowych. Specjaliści zastosują nie tylko odpowiednie mieszanki, ale też dokonają stosownych pomiarów poziomu i obliczeń dotyczących parametrów pomieszczenia wraz z oceną panujących w nim warunków.

Podstawowym czynnikiem decydującym o jakości uzyskanego podłoża jest optymalny czas jego wysychania. Mieszanka cementowa wylana w nasłonecznionym pokoju lub na południowym tarasie, a także mieszanka zbyt gęsta, będzie wysychać za szybko, powodując pękanie. Optymalny czas schnięcia wynosi siedem dni, dlatego tak ważne jest dokładne przygotowanie mieszanki odpowiadającej warunkom wnętrza. Specjaliści stosują wiele różnych metod, jak nakrywanie folią chroniącą przed słońcem, wentylowanie w celu usunięcia wilgoci, dodawanie plastyfikatorów do masy, odpowietrzanie wylewek czy wykonanie szczelin dylatacyjnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz