Artykuł sponsorowany

Wyjeżdżasz do pracy w tropiki? Sprawdź, jakie badania musisz zrobić!

Wyjeżdżasz do pracy w tropiki? Sprawdź, jakie badania musisz zrobić!

Wyjazdy do krajów tropikalnych już od lat cieszą się ogromną popularnością jako kierunek wakacyjny. Ale w związku z rozwojem międzynarodowego handlu oraz różnego rodzaju współprac coraz częściej do krajów tropikalnych wyjeżdżamy także w sprawach służbowych. Jednak niezależnie od powodu podróż do tropików i związana z tym zmiana klimatu mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Warto więc zgłosić się do lekarza i wykonać odpowiednie badania. Jakie?

Kraje tropikalne – charakterystyka

Kraje znajdujące się w strefie klimatu tropikalnego zazwyczaj są bardzo ciepłe, pełne zielonej roślinności oraz wyjątkowo pięknych krajobrazów. Ale chociaż klimat ten gwarantuje warunki doskonałe do wypoczynku, jednocześnie potrafi być bardzo męczący i wymagający. Oczywiście w zależności od kraju oraz jego położenia warunki atmosferyczne różnią się – otóż występuje suchy lub wilgotny klimat tropikalny. Można jednak wyszczególnić kilka ogólnych, wspólnych cech. Przede wszystkim średnia temperatura przez cały rok utrzymuje się powyżej 18°C. To oznacza, że w przeciwieństwie do krajów o klimacie umiarkowanym, jak np. Polska, nie występuje wyraźny podział na 4 pory roku i tak naprawdę nie ma zimy. Ponadto roczna suma opadów jest większa niż 1500 mm oraz pojawiają się pory deszczowe i monsunowe.

Świadectwa zdrowia do pracy w tropikach

Oczywiście fakt, że w krajach tropikalnych są inne warunki klimatyczne, sprawia, że występują także inne choroby, na które osoby przyjeżdżające, między innymi z Europy, są szczególnie narażone. Ponadto często są to miejsca, gdzie ze względu na gorsze warunki sanitarno-bytowe istnieje większe ryzyko ich rozprzestrzeniania się w środowisku. Dlatego też pracodawcy wysyłający swoich pracowników w delegacje lub na kontrakty w tropiki powinni zadbać o ich zdrowie oraz odpowiednie przygotowanie do wyjazdu. Chociaż specjalistyczne świadectwo zdrowia do pracy w tropikach nie zawsze jest wymagane, warto, aby osoby wyjeżdżające zgłosiły się do miejsc takich jak na przykład Gabinet medycyny pracy Jerzego Kaczmarka w Gdyni. Wykwalifikowani lekarze przede wszystkim skontrolują ogólny stan zdrowia oraz stwierdzą zdolność lub ewentualne przeciwwskazania do pracy w warunkach tropikalnych. Oprócz badań profilaktycznych lekarz może zlecić dodatkowe badania specjalistyczne oraz środki mające ochronić pracownika przed zachorowaniem na choroby tropikalne.

Zalecane szczepienia

Podstawowymi i najbardziej skutecznymi środkami ochronnymi są oczywiście szczepionki. Co prawda pracodawca nie może zmusić pracowników do zaszczepienia się, ale po konsultacji z lekarzem medycyny pracy powinien przekazać osobom wyjeżdżającym najważniejsze zalecenia. Rekomendacje dotyczące szczepień ochronnych w związku z wyjazdami do krajów tropikalnych znaleźć można także na stronie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wśród nich można wymienić szczepionki na:

  • błonicę, tężec
  • krztusiec,
  • malarię,
  • dur brzuszny, 
  • cholerę,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A i B,
  • wściekliznę,
  • chorobę Heinego- Medina (polio),
  • japońskie i kleszczowe zapalenie mózgu.

To jakie dokładnie szczepionki warto przyjąć, zależy przede wszystkim od miejsca docelowego podróży, długości pobytu czy charakteru podróży. Warto zaznaczyć, że większość szczepień należy wykonać na kilka tygodni lub miesięcy przed wyjazdem, dlatego trzeba odpowiednio wcześnie umówić się na wizytę u lekarza medycyny pracy.

Obowiązkowe szczepienia

Chociaż większość szczepień ochronnych jest dobrowolna, zgodnie z wytycznymi WHO w międzynarodowym ruchu podróżnym istnieją również szczepienia obowiązkowe, bez których wjazd do konkretnych krajów jest niemożliwy. Tak więc pracownicy, chcąc uzyskać świadectwo zdrowia do pracy w tropikach, a przynajmniej w niektórych krajach, muszą zaszczepić się przeciwko żółtej gorączce, czyli tzw. febrze oraz przeciw zakażeniom meningokokowym. Po wakcynacji wydawane jest Międzynarodowe Świadectwo Szczepień, wpisywane do „żółtej książeczki”, potwierdzające przyjęcie szczepionki. Bez takiego certyfikatu nie można legalnie wjechać do niektórych państw. Co więcej, może zdarzyć się, że kraj na podstawie własnego prawa wizowego wymaga dodatkowych szczepień.

Morskie świadectwo zdrowia

Bardzo często w krajach tropikalnych pracują marynarze. Jednak w przypadku tego zawodu oprócz badań potwierdzających zdolność do pracy w warunkach tropikalnych, konieczne jest również uzyskanie morskiego świadectwa zdrowia. Takie zaświadczenie również wydają lekarze medycyny pracy z odpowiednim upoważnieniem. Marynarze lub kandydaci na to stanowisko muszą przejść m.in. standardowe badania krwi i moczu, EKG, RTG płuc, badania wzroku i słuchu, badanie narkotykowo-alkoholowe, a niekiedy także badanie stanu uzębienia oraz test wysiłkowy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz