Artykuł sponsorowany

Wycena wartości rynkowej nieruchomości

Wycena wartości rynkowej nieruchomości

Cena nieruchomości, a wysokość jej wartości rynkowej, to nie są tożsame rzeczy. Oczywiście występuje między nimi zależność, gdyż cenę najczęściej ustala się na podstawie wartości rynkowej. Cenę jednak ustala sprzedający, a następnie negocjuje ją z osobą, która chce nieruchomość kupić. Wycena wartości rynkowej dokonywana jest natomiast zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami, przez rzeczoznawcę majątkowego.

Co oznacza termin wycena wartości nieruchomości?

Definicja wartości rynkowej nieruchomości zawarta jest w wyżej wymienionej ustawie i mówi, że „wartość rynkową nieruchomości stanowi szacunkowa kwota, jaką w dniu wyceny można uzyskać za nieruchomość w transakcji sprzedaży zawieranej na warunkach rynkowych”. Jest to zatem kwota hipotetyczna, jednak ustalona przez rzeczoznawcę majątkowego na podstawie konkretnych przesłanek. Oprócz wartości rynkowej można także określić wartość hipoteczną nieruchomości, wartość katastralną, wartość ubezpieczeniową i inne. Wycena wartości nie dotyczy tylko nieruchomości, rzeczoznawcy majątkowi dokonują także wyceny wartości przedsiębiorstw oraz wyceny wartości spółek.

Jak rzeczoznawca majątkowy wycenia wartość nieruchomości?

Wycena wartości rynkowej nieruchomości nie opiera się wyłącznie na średniej cenie rynkowej, którą każdy z nas może mniej lub bardziej precyzyjnie określić na podstawie ogłoszeń. Aby jednak dokładnie ustalić wartość naszej nieruchomości powinniśmy skorzystać z usług Biura Nieruchomości Omega, czyli profesjonalnego rzeczoznawcy majątkowego, który sporządzi raport lub operat szacunkowy. Operat szacunkowy nieruchomości to dokument urzędowy, sporządzony przez rzeczoznawcę, pod którym ten rzeczoznawca się podpisuje. Musi być sporządzony w formie pisemnej i zawierać niezbędne informacje identyfikujące nieruchomość, zakres wyceny oraz jej cel, podstawy prawne i formalne, rozwiązania merytoryczne oraz tok obliczeń prowadzący do wyniku końcowego. Operat sporządzany jest w konkretnym stanie prawnym i faktycznym aktualnym na dzień jego sporządzania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz