Artykuł sponsorowany

Wybrane rodzaje cementu i ich zastosowania

Wybrane rodzaje cementu i ich zastosowania

Cement to jeden z podstawowych materiałów budowlanych. Jego rodzaj powinien być dostosowany do typu budynku, który z niego powstaje. Ważne też, by kupować cement dobrej jakości, od sprawdzonego producenta. Jakie wyróżniamy rodzaje cementu? Czym się one między sobą różnią? Które najlepiej odpowiadają konkretnym zastosowaniom? Tu znajdziesz podstawowe informacje na temat cementu.

Cement portlandzki

Bardzo dobrymi właściwościami wyróżniają się tak zwane cementy portlandzkie, które znajdziemy w ofercie przedsiębiorstwa Lafarge Kruszywa i Beton. Jednym z rodzajów cementu portlandzkiego jest CEM I 42,5 R. To cement o bardzo wysokiej wytrzymałości wczesnej, wykorzystywany przede wszystkim do wykonywania prefabrykatów wielkoformatowych oraz do tworzenia betonów do budowy dróg i mostów. Taki cement charakteryzuje się szybkim przyrostem wytrzymałości oraz wysoką wytrzymałością wczesną. Zgodnie z normami europejskimi może być on wykorzystywany we wszystkich klasach ekspozycji. Innym rodzajem cementu portlandzkiego jest tak zwany cement turbo o wytrzymałości 52,5 R. Jego głównym składnikiem jest klinkier portlandzki. Ten cement również charakteryzuje się szybkim przyrostem wytrzymałości. Jego zastosowanie pozwala ograniczyć obróbkę termiczną prefabrykatów i podwyższyć ich estetykę ze względu na duże rozdrobnienie cementu.

Cementy do zastosowań specjalnych

 W ofercie wspomnianej firmy Lafarge znajdziemy także cementy do zastosowań specjalnych. Jednym z nich jest cement Dynamik o wytrzymałości 52,5 N i podwyższonych parametrach. Charakteryzuje go jasny kolor, wysokie rozdrobnienie i krótki czas wiązania. Zastosowanie takiego cementu pozwala na optymalizację procesu produkcji prefabrykatów, powprawia estetykę wykonywanych elementów, daje możliwość nadania im intensywnego zabarwienia. Inną zaleta tego typu cementu jest wyeliminowanie wapiennych wykwitów na kostce. Stosuje się go głównie do produkcji prefabrykatów wielkogabarytowych lub drobnowymiarowych elementów wibrowanych takich jak kostka brukowa. Z takiego cementu powstaje też na przykład dachówka cementowa. Innym specjalistycznym cementem jest monolit o wytrzymałości 42,5 N. To cement odporny na czynniki chemiczne – zwłaszcza na siarczany. Wyróżnia go jasna barwa i duża szczelność przygotowywanych z niego zapraw lub betonów. Wykonuje się z niego między innymi betony na posadzki, budowle podziemne lub do konstrukcji i elementów monolitycznych.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz