Artykuł sponsorowany

Wybór pokrycia dachowego. Czy warto postawić na blachę cynkowo-tytanową?

Wybór pokrycia dachowego. Czy warto postawić na blachę cynkowo-tytanową?

Podczas budowy domu trzeba podejmować różne ważne decyzje. Należy do nich na przykład wybór odpowiedniego pokrycia dachowego. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele materiałów, które charakteryzują się odmiennymi właściwościami. Od lat dużą popularnością cieszy się jednak blacha cynkowo-tytanowa. Zastanówmy się, czy faktycznie warto zastosować ten materiał budowlany. 

Czym jest blacha cynkowo-tytanowa?

Blacha cynkowo-tytanowa to trwały materiał, który powstaje z blachy będącej stopem oczyszczonego elektrolitycznie cynku oraz właściwych proporcji miedzi i tytanu. Domieszki te wpływają na wytrzymałość i plastyczność wyrobu. Surowiec jest następnie topiony, odlewany i nawijany na rolkę. Jego powierzchnia z czasem ulega utlenianiu – powstaje na niej wówczas ochronna warstwa patyny, która zapewnia produktowi odporność na korozję i zdolność do samonaprawy. To przekłada się na ogrom możliwości zastosowania. Warto bowiem wiedzieć, że blachę cynkowo-tytanową wykorzystuje się nie tylko w celu pokrycia dachu. Materiał ten sprawdza się także w systemach odwodnienia dachów oraz w roli ozdobnej elewacji.  

Jakie są zalety blachy cynkowo-tytanowej?

Blacha cynkowo-tytanowa na tle innych pokryć dachowych wyróżnia się przede wszystkim trwałością. Choć zazwyczaj posiada gwarancję na 40 lat, to jej faktyczna żywotność wynosi nawet ponad 120 lat. Wszystko za sprawą wspomnianej patyny czyli naturalnego zabezpieczenia. Dzięki niej blacha odnawia się w razie ewentualnych zarysowań. Sprawia ona też, że materiał zyskuje niepowtarzalny, zielonkawy kolor. Mimo że na powstanie nalotu trzeba trochę poczekać, to warto wiedzieć, że na rynku dostępne są też produkty wstępnie patynowane w fabrykach. Dodatkowy plus wynikający z warstwy ochronnej to brak konieczności pielęgnacji opisywanego pokrycia dachowego.
 
Na korzyść blachy cynkowo-tytanowej przemawiają natomiast nie tylko jej właściwości wytrzymałościowe, ale też walory estetyczne. Nie da się bowiem ukryć, że dach w dużej mierze wpływa na prezentację całego domu z zewnątrz. Blacha cynkowo-tytanowa występuje w różnych wersjach kolorystycznych – szeroki wybór oferuje na przykład firma Wektor z Lubania – co pozwala na odpowiedni dobór produktu do stylu architektonicznego budynku. Ponadto materiał ten charakteryzuje się plastycznością, dzięki czemu można go formować do pożądanych kształtów. Wprawdzie kosztuje on więcej niż inne pokrycia dachowe, lecz z pewnością jest to opłacalna inwestycja. Stanowi idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy zarówno na wytrzymałości, jak i na efektownej prezentacji dachu. 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz