Artykuł sponsorowany

Wybór paneli fotowoltaicznych – jak wybrać najlepsze?

Wybór paneli fotowoltaicznych – jak wybrać najlepsze?

Systemy fotowoltaiczne pobierają energię słoneczną, przetwarzając ją następnie na prąd zmienny. Ich wydajność oraz ekologiczny charaktery sprawiają, że właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej wykorzystują ich potencjał. Dobrze dobrane panele mogą zwiększyć autonomię energetyczną i znacznie ograniczyć korzystanie z miejskiej sieci energetycznej. Jak wybrać najlepsze moduły fotowoltaiczne i zmniejszyć koszty związane z poborem energii?

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Głównym pierwiastkiem stosowany w produkcji ogniw fotowoltaicznych jest krzem. To właśnie krzem sprawia, że ogniwo staje się półprzewodnikiem gromadzącym energię ze słońca i przekształcającym ją w prąd. Krzem może występować pod różnymi postaciami, dzięki czemu zdolność systemów do pozyskiwania i przetwarzania energii odnawialnej jest zróżnicowana. Jakie panele w największych ilościach pobierają i konwertują energię słoneczną? Sprawdźmy dwa podstawowe typy – panele monokrystaliczne i polikrystaliczne.

Panele monokrystaliczne vs panele polikrystaliczne

Biorąc pod uwagę wybory konsumenckie, zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszy się technologia monokrystaliczna, która powoli wypiera popularne niegdyś panele amorficzne.

Ogniwa amorficzne

W tego typu ogniwach cienkie warstwy krzemu są nakładane na powierzchnię z innego materiału, np. szkła. Taka budowa sprawia, że wyszczególnienie pojedynczych ogni jest bardzo trudne. Istotną zaletą ogniw amorficznych jest cena. Niestety, cena nie idzie w parze z wysoką jakością i sprawnością energetyczną. Ogniwa amorficzne wykazują najniższą sprawność ze wszystkich dostępnych rodzajów ogniw, dlatego mogą być stosowane do zasilania niewielkich urządzeń, takich jak zegarki czy kalkulator.

Polikrystaliczne ogniwa krzemowe

Tego typu ogniwa wykonane są ze sprasowanego bloku krzemu i mają budowę krystaliczną. Powierzchnia płytek pozostaje niejednolita i na blokach wyraźnie widać krawędzie kryształu. Ich wydajność sięga 16%.

Monokrystaliczne ogniwa krzemowe

Ogniwa wykonywane z pojedynczego bloku krzemu mają bardzo gładką jednolitą powierzchnię, która świetnie pochłania promienie słoneczne. Tego typu ogniwa są rekomendowane przez specjalistów z branży instalacyjnej, między innymi spółkę Hydrogaz. Panele monokrystaliczne zostały wyposażone w efektywne ogniwa fotowoltaiczne, których sprawność i dochodzi do 18%. Panele cechują się największe trwałością i pozwalają poczynić największe oszczędności na energii elektrycznej.

Najbardziej wydajny systemy ogniw monokrystalicznych mogą posłużyć do zasilania domów wolnostojących, gospodarstw rolnych oraz budynków wielorodzinnych. Oczywiście, aby uzyskać największą skuteczność, ogniwa muszą zostać połączone w rozbudowane systemy fotowoltaiczne.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz