Artykuł sponsorowany

Wybór lekarza rodzinnego w przychodni POZ

Wybór lekarza rodzinnego w przychodni POZ

W Polsce przychodnie publiczne, a także niepubliczne na kontraktach z NFZ działają w systemie Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Dostęp do niej ma każdy ubezpieczony obywatel, który może wybrać lekarza rodzinnego według własnego uznania. Podobnie jest z samą przychodnią, którą można również zmienić. Dokonać można tego dwa razy w roku bez konieczności uiszczania żadnej opłaty.

Wybór przychodni POZ

Aby wybrać lekarza rodzinnego udzielającego pomocy medycznej w ramach POZ, należy najpierw zapisać się w konkretnej przychodni publicznej lub w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej, który działa na kontrakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia. Najlepiej zapisywać się do placówek, które położone są blisko miejsca zamieszkania. Uwagę warto również zwrócić na stan infrastruktury, listę badań, którą oferuje dana placówka, a także na to, czy przychodnia świadczy leczenie specjalistyczne w tym badania laboratoryjne.

Przy wyborze przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie obowiązuje rejonizacja, ale warto się nią kierować. Na przykład mieszkańcy Lublina mogą wybrać placówkę NZOZ MED-KOL, która jest świetnie wyposażona i zatrudnia doświadczonych lekarzy. Konkretnego specjalistę rodzinnego POZ wybrać można zaś dzięki wypełnianiu właściwej deklaracji.

Wybór lekarza rodzinnego POZ

Każdy pacjent może wybrać lekarza POZ, który przyjmuje w przychodniach zapewniających Podstawową Opiekę Zdrowotną. Wybór nie jest konieczny i rejestrować się można do różnych specjalistów. Warto jednak korzystać z pomocy wybranego lekarza POZ, który dokładnie będzie znał sytuację zdrowotną, a nawet socjalną pacjenta. Jest to duże ułatwienie, które prowadzi do wyższego standardu świadczonej opieki.

Aby wybrać lekarza POZ wystarczy wypełnić deklarację wyboru lekarza POZ, którą mogą wręczyć zarówno pracownicy biurowi przychodni, jak i sam lekarz. W przypadku chęci zmiany specjalisty również należy wypełnić stosowny druk. Prawo mówi przy tym, że pacjent ma możliwość bezpłatnego wyboru przychodni, lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ nie częściej niż dwa razy w danym roku kalendarzowym. Po przekroczeniu tego limitu należy uiścić stosowną opłatę (obecnie jest to kwota 80 złotych).

Lekarz POZ a wizyty domowe

System POZ jest rozwiązaniem ułatwiającym życie seniorom, osobom niepełnosprawnym oraz obłożnie chorym. Wybierając lekarza i pielęgniarkę POZ, mogą oni liczyć bowiem na regularne wizyty domowe, które dotyczą także pobierania materiałów do badań. Specjaliści POZ gwarantują również terapie przeciwodleżynowe, dostarczają recepty oraz w razie potrzeby zajmują się zorganizowaniem przejazdu pacjenta karetką do poradni specjalistycznej lub szpitala.

Wybór dobrej przychodni POZ i lekarza POZ to zatem ważna sprawa. Korzystanie z pomocy głównie jednego specjalisty rodzinnego to stawianie na zindywidualizowaną opiekę, w tym na szybszą diagnostykę oraz skuteczniejsze leczenie. 

Opracowanie:
Lublin, Okopowa 5
tel. 81 472 54 64
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz