Artykuł sponsorowany

Wybierz lekarza i pielęgniarkę POZ

Wybierz lekarza i pielęgniarkę POZ

Podstawowa Opieka Zdrowotna to system medycyny w Polsce, który przeznaczony jest dla osób ubezpieczonych. Przychodnie POZ w ramach kontraktów NFZ oferują pacjentom pomoc lekarzy rodzinnych, specjalistów chorób wewnętrznych, a także pielęgniarek. Na co jeszcze można liczyć w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej i jak wybrać odpowiedniego lekarza oraz pielęgniarkę?

Lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej

Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej to lekarze rodzinni, specjaliści chorób wewnętrznych, a także często specjaliści medycyny pracy. Ich zadaniem w ramach POZ jest zaś świadczenie podstawowej pomoc pacjentom. Na nią składa się zarówno profilaktyka zdrowotna, jak i wstępna diagnostyka chorób. Lekarze POZ mają uprawnienia do przepisywania recept czy kierowania pacjentów do specjalistów. Prócz tego liczyć można na udzielanie porad w leczeniu różnych schorzeń, zarówno tych przewlekłych, jak i krótkotrwałych np. grypy czy przeziębienia.

Lekarze POZ zapewniają też badania laboratoryjne i obrazowe. Zaliczyć można do nich EKG, RTG, USG, analizy hematologiczne i biochemiczne, a także badania moczu, kału i układu krzepnięcia. Darmowe są również dla pacjentów badania radiologiczne. Podkreślić przy tym warto, że niektóre zabiegi i materiały do badań mogą być wykonywane podczas wizyt domowych, które również są świadczone w ramach POZ. Lekarz może też wystawiać zlecenia transportu sanitarnego w ramach NFZ.

Jak zaś wybrać lekarza POZ? Wystarczy wybrać odpowiednią przychodnię i wypełnić specjalną deklarację. Pamiętać przy tym należy o zasadzie dotyczącej częstotliwości zmiany specjalisty – można tego dokonać dwa razy w roku. Trzecia i kolejna zmiana wymagają wniesienia opłaty w wysokości 80 złotych. Wszystkie zasady działania Podstawowej Opieki Zdrowotnej klarownie tłumaczą specjaliści przychodni NA TRZYNIECKIEJ, która działa w Chorzowie. To tam udzielane są również informacje na temat rejestracji na szczepienia COVID-19.

Pielęgniarka Podstawowej Opieki Zdrowotnej

W ramach POZ można wybrać również pielęgniarkę. Wtedy mowa jednak głównie o świadczeniach wizyt domowych, z których korzystają seniorzy, osoby przewlekłe chore, osoby niepełnosprawne, a także wszyscy pacjenci, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą stawić się w przychodni, a ich hospitalizacja nie jest wymagana. Nie każdy zatem musi dokonywać wyboru pielęgniarki POZ. Na co jednak liczyć można przy wskazaniu chęci otrzymywania pomocy od określonej specjalistki pielęgniarstwa?

Pielęgniarki POZ mogą podawać leki, zastrzyki, wlewy dożylne, mogą zmieniać opatrunki i prowadzić terapię odleżyn, a także mogą wykonywać płukanie pęcherza. Oprócz tego uprawnione są one do zdejmowania szwów, wykonywania inhalacji i zabiegów z zastosowaniem ciepła oraz zimna. Mogą zatem stawiać bańki. Pacjentom ze stomią pomagają w przeprowadzaniu prostych zabiegów pielęgnacyjno-leczniczych. Wspomnieć też warto, iż niektóre pielęgniarki w ramach POZ działają jako pomoc położniczo-ginekologiczna. Na wsparcie liczyć mogą zatem kobiety po porodzie oraz niemowlaki. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz