Artykuł sponsorowany

Wybielanie zębów. Jak się do tego przygotować i kiedy niewskazane jest wybielanie?

Wybielanie zębów. Jak się do tego przygotować i kiedy niewskazane jest wybielanie?

Uśmiech to bez wątpienia wizytówka każdego człowieka. Niestety wiele rzeczy sprawia, że z czasem tracą one swoją biel. Wpływ na to ma np. jedzenie, kawa, herbata czy papierosy. Jeśli zęby straciły swój blask, zwykle staramy się to jakoś ukryć. Jednak to nie najlepszy sposób, ponieważ on nie rozwiąże naszego problemu. Dużo lepszą opcją będzie wybielanie zębów. Zobacz, od czego nasze zęby tracą swój kolor, jak przygotować się do zabiegu wybielania oraz kiedy nie można poddać się zabiegowi.

Przebarwienia na zębach – skąd się biorą?

Przebarwienia na zębach powstają w wyniku gromadzenia się barwników na ich powierzchni i w tkankach twardych. Stopień przebarwień zależy od codziennej higieny jamy ustnej, stylu życia oraz diety. Wszelkie sztuczne i naturalne barwniki, które dodawane są do żywności i napojów, mogą przyczyniać się do zabarwiania zębów. Poza tym zęby mogą tracić swój biały kolor w wyniku zażywania leków doustnych jak np. żelazo lub płukanki z chlorheksydyną. Oczywiście nie można zapomnieć o używkach, które również działają niekorzystnie na uzębienie. Mowa tu szczególnie o papierosach. Trzeba też zaznaczyć, że kolor zębów zmienia się z wiekiem, ponieważ szkliwo staje się coraz cieńsze, a to zmienia jego transparentność. Z czasem pojawiają się także nierówności na zębach, w których mogą odkładać się barwniki.

W jaki sposób przygotować się do wybielania zębów?

Wybielanie zębów to zabieg stomatologiczny, który wymaga od nas wcześniejszego przygotowania. W tym celu stomatolodzy wykonują skaling, czyli usunięcie kamienia z powierzchni zębów. Równie ważne jest piaskowanie zębów, czyli usunięcie z nich osadu. Już te dwie czynności są w stanie nieco rozjaśnić nasze zęby. Jednak dlaczego usunięcie kamienia z zębów i ich piaskowanie jest takie ważne? Jak informuje stomatolog ze Spółki Partnerskiej Lekarzy Stomatologów Almadent z Rzeszowa, przede wszystkim dlatego, że środek wybielający nie przenika przez złogi, a to sprawia, że po wybielaniu zęby mogłyby mieć nierównomierny kolor.

Oczywiście do zabiegu wybielania zębów należy podejść z wyleczonymi zębami. Jest to bardzo ważne, ponieważ środki wybielające mocno penetrują i drażnią. Gdybyśmy zastosowali je na zęby np. z próchnicą lub z nieszczelnymi wypełnieniami, wówczas mogłoby dojść do podrażnienia miazgi zęba. Konsekwencją tego zwykle jest leczenie kanałowe. Należy zaznaczyć, że preparat wybielający nie zmienia koloru uzupełnień stomatologicznych.

Przeciwwskazania do wybielania zębów

Stomatologiczne wybielanie zębów to proces, któremu nie mogą poddać się osoby zmagające się z próchnicą zębów. Kolejnymi przeciwwskazaniami są starcia i pęknięcia szkliwa, a także obnażone szyjki i korzenie zębów. Zabieg ten odradzany jest również osobom z chorymi dziąsłami. Co zrozumiałe, wybielanie zębów nie jest zalecane dla osób, które uczulone są na składniki środka wybielającego. Stomatolodzy odradzają także przeprowadzenie tego zabiegu kobietom w ciąży, a także tym, które karmią piersią.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz