Artykuł sponsorowany

Wszystko o pracy w godzinach nadliczbowych

Wszystko o pracy w godzinach nadliczbowych

Coraz częściej do kancelarii notarialnych zgłaszają się osoby, chcące dochodzić swoich praw do wynagrodzenia za przepracowane godziny nadliczbowe, a konflikty na linii pracownik-pracodawca coraz liczniej mają podłoże związane z odpowiednim rozliczaniem się z podwładnym. Dlatego warto zdać sobie sprawę, z tego, czym są godziny nadliczbowe i co nam za nie przysługuje.

Praca w godzinach nadliczbowych to praca, wykonywana ponad normy czasu pracy obowiązujące pracownika oraz praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z rozkładu czasu, zawartego w umowie o pracę. Szczegóły reguluje Kodeks Pracy.

Ograniczenia

Praca w godzinach nadliczbowych nie może wystąpić bez wyraźnej przyczyny, a także nie może być skutkiem złej organizacji czasu pracy przez pracodawcę, gdyż musi on zapewnić podwładnym takie warunki, by mogli wykonywać powierzone zadania w obowiązującym ich czasie pracy. Aby móc zobowiązać pracownika do wykonywania godzin nadliczbowych, powinny wystąpić szczególne potrzeby po stronie pracodawcy; wyjątkowe i niemożliwe do przewidzenia. Co więcej, zlecane prace nie mogą być zwykłymi obowiązkami pracownika.

Ograniczenia dotyczą także ilości przepracowanych nadgodzin, których nie może być więcej niż 150 w roku kalendarzowym. Jeśli ta liczba jest większa, tygodniowy czas pracy z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać 48 godzin w okresie rozliczeniowym.

Polecaną kancelarią adwokacką, zajmującą się z powodzeniem dochodzeniem praw pracowników i egzekwowaniem należnego im wynagrodzenia, przysługującego za pracę w godzinach nadliczbowych, jest Adwokacka Spółka Partnerska Alicji Kaweckiej-Guzek i Artura Aleksandrowicza.  

Wynagrodzenie lub urlop

W celu ograniczenia możliwych nadużyć ze strony pracodawcy, Kodeks Pracy reguluje także sposób rozliczania się z pracownikiem za przepracowane nadgodziny. Jeśli praca w godzinach nadliczbowych miała miejsce w nocy, w niedziele lub w święta, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% wynagrodzenia, natomiast za pracę przypadającą w normalnym dniu pracującym, wynosi on 50 %.

Inna formą rozliczania się pracodawcy z przepracowanych przez podwładnego godzin nadliczbowych jest udzielenie pracownikowi urlopu w takim samym wymiarze. Nie przysługuje wówczas dodatek do wynagrodzenia, przy czym samo wynagrodzenie za pełny miesięczny wymiar pracy nie może zostać obniżone. Jeśli udzielenie takiego urlopu następuje bez pisemnego wniosku pracownika, pracodawca jest zobowiązany do udzielenia czasu wolnego do końca okresu rozliczeniowego, w ilości godzin o połowie wyższej niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych.   

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz