Artykuł sponsorowany

Wszystko, co powinniście wiedzieć o ubezpieczeniu Zielona Karta

Wszystko, co powinniście wiedzieć o ubezpieczeniu Zielona Karta

Poruszając się po krajach Unii Europejskiej, zwykle jedynym zmartwieniem kierowcy w kontekście ubezpieczeń komunikacyjnych jest wykupienie obowiązkowego OC i niekiedy AC z Assistance. Sytuacja komplikuje się, gdy miejscem docelowym zaplanowanego wyjazdu jest Ukraina, Rosja czy Macedonia. Wówczas konieczne jest posiadanie Zielonej Karty. Czym jest to ubezpieczenie? W jaki sposób można je wykupić? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Czym jest Zielona Karta?

Zielona Karta stanowi potwierdzenie zawarcia umowy odpowiedzialności cywilnej (OC) pomiędzy właścicielem pojazdu a firmą ubezpieczeniową. Można więc powiedzieć, że jest to dodatkowe potwierdzenie posiadania ważnego ubezpieczenia OC pojazdu. Oznacza to, że w razie wypadku, czy stłuczki, powodujących szkody to ubezpieczyciel zobowiązuje się pokryć roszczenia poszkodowanego z tego tytułu do wysokości wynikającej z zawartej umowy i prawnych obostrzeń państwa, w którym doszło do incydentu.

Należy przy tym pamiętać, że kierowca powodujący szkodę nie może liczyć na pomoc drogową i odszkodowanie - analogicznie, jak to ma miejsce w Polsce. Aby mieć dodatkową ochronę również i w tym zakresie, warto wykupić dodatkowe ubezpieczeni AC wraz z Assistance na obszarze poza Polską.

Zieloną Kartę można wyrobić na wniosek złożony w firmie ubezpieczeniowej. Warto przy tym zaznaczyć, że agencja ma obowiązek przekazania klientowi takiego dokumentu. Nie może odmówić tego ubezpieczenia, jeśli klient go potrzebuje.

Kiedy należy posiadać Zieloną Kartę?

Jak wyjaśnia agent ubezpieczeniowy z Agencji Piast w Wołominie - Zieloną Kartę należy obowiązkowo wyrobić przed wyjazdem do następujących czternastu państw:

Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.

Posiadacz Zielonej Karty w razie wypadku w jednym z tych krajów nie musi się obawiać obciążenia kosztami, wynikającymi z incydentu drogowego. Posiadanie samego OC niestety w żaden sposób nie zapewni właścicielowi pojazdu ochrony.

Warto przy tym wspomnieć, że planując wyjazd do Kosowa, konieczne jest wykupienie polisy granicznej, gdyż w tym kraju sama Zielona Karta nie będzie wystarczająca.

Czy można zrezygnować z tego ubezpieczenia? Jest ono obowiązkowe w wymienionych państwach. Jego posiadanie może zostać zweryfikowane zarówno podczas przekraczania granicy, jak i rutynowej kontroli drogowej. Jego brak może więc skutkować odmową przekroczenia granicy albo wysokim mandatem.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której właściciel pojazdu zdecyduje się wcześniej wykupić ubezpieczenie OC w kraju, do którego planuje wyjazd. Wówczas sama Zielona Karta nie będzie potrzebna.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz