Artykuł sponsorowany

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o próchnicy

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o próchnicy

Każdy z nas słyszał o próchnicy i z pewnością z jej powodu musiał odwiedzić dentystę. Próchnica to proces wywołany przez kwasy, który prowadzi do zmiękczania szkliwa. Pojawia się, gdy bakterie znajdujące się na płytce nazębnej rozkładają cukry obecne w jamie ustnej.

Skąd się bierze próchnica?

Próchnica pojawia się, jeśli zbyt rzadko lub niedokładnie szczotkujemy zęby i na powierzchni międzyzębowej odkładają się resztki pokarmów zawierających węglowodany. Nagromadzone bakterie produkują kwasy, które niszczą szkliwo zębowe i prowadzą do powstania ubytków.

Najczęstszą przyczyną pojawiania się próchnicy jest spożywanie słodkich pokarmów i napojów. Im więcej słodyczy jemy, tym nasz organizm wytwarza więcej kwasów, które szkodliwie wpływają na stan szkliwa. Kiedy cukier łączy się z płytką nazębną, prowadzi do osłabienia odporności szkliwa, a wtedy zwiększa się podatność na próchnicę. Po zjedzeniu czegoś słodkiego, nasze zęby aż przez kolejne 20 minut są narażone na uszkodzenia wywołane szkodliwymi kwasami. Aby uniknąć problemów z próchnicą, warto dbać o dokładną higienę jamy ustnej oraz stosować prawidłową dietę.

Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, bardzo ważna jest zdrowa dieta oraz dbanie o higienę jamy ustnej. Powstawaniu próchnicy i tworzeniu się ubytków może zapobiec stosowanie pasty z fluorem, który odbudowuje osłabione obszary szkliwa. Jeśli jednak próchnica zdążyła już wyrządzić większe szkody i powstały ubytki, jedynym skutecznym rozwiązaniem jest wizyta u dentysty i uzupełnienie ubytków.

Okiem eksperta

Co robić, żeby chronić nasze zęby przed pojawieniem się próchnicy? O zdanie zapytaliśmy Jerzego Susuła – dentystę z wieloletnim doświadczeniem w zawodzie, który prowadzi własny gabinet stomatologiczny w Nowym Sączu:

Przede wszystkim należy unikać słodkich napojów i pokarmów, które stymulują rozwój bakterii w jamie ustnej. Skuteczne jest stosowanie pasty z fluorem, który zapobiega powstawaniu ubytków. Nie tylko spowalnia rozkład szkliwa i przyspiesza proces remineralizacji, ale także sprawa, że odbudowane szkliwo jest twardsze i odporniejsze na działanie kwasów. Podstawą jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej. Istotne jest nie tylko dokładne i regularne szczotkowanie, ale także codzienne nitkowanie zębów, dzięki któremu pozbędziesz się gromadzeniu bakterii w przestrzeni międzyzębowej

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz