Artykuł sponsorowany

Wszystko co należy wiedzieć o środkach ochrony słuchu

 Wszystko co należy wiedzieć o środkach ochrony słuchu

Myśląc o niebezpieczeństwach czekających na nas w pracy, z pewnością w pierwszej kolejności wymienimy poparzenie, czy upadek. Jednak nie wszyscy wiedzą, że niebezpieczny dla naszego organizmu może być także hałas. Jeśli jest on długotrwały i odpowiednio głośny, może na stałe uszkodzić słuch. Jak temu zaradzić? Należy stosować opisane w przepisach dotyczących BHP środki ochrony słuchu. Jakie rodzaje wyróżniamy? Gdzie należy je stosować? Zapraszamy do lektury!  

Rodzaje środków ochrony słuchu

Tak zwane ochronki słuchu służą do ograniczenia ryzyka uszkodzenia słuchu, poprzez wyeliminowanie źródła hałasu. Na rynku dostępne są różne rodzaje środków ochrony słuchu, wśród nich znajdziemy:

·         Nauszniki przeciwhałasowe – to rozwiązanie zapewniające idealną ochronę słuchu przed podwyższonymi decybelami. Dostępne są nauszniki niezależne stanowiące osobną całość lub nauszniki mocowane do hełmów ochronnych. Nauszniki przeciwhałasowe  składają się z czasz tłumiących oraz sprężyny dociskowej.

·         Wkładki przeciwhałasowe – służą do szczelnego zamknięcia zewnętrznego przewodu słuchowego. Obecnie na rynku możemy znaleźć wkładki kształtowane przez użytkownika, kształtowane przez producenta oraz formowane a indywidualne zamówienie. Najczęściej wykonuje się z pianki lub innych miękkich materiałów, takich jak silikon czy guma.

W jakich miejscach należy stosować środki ochrony słuchu

Tego typu zabezpieczenia należy stosować we wszystkich miejscach pracy, w których jesteśmy narażeni na długie przebywanie w ciągłym hałasie. Obowiązek pojawia się, gdy pomiary natężenia hałasu wykażą wartość 85 dB lub wyższą. W przypadku niższych wartości ochronki nie są obowiązkowe, jednak pracodawca musi zapewnić i udostępnić je pracownikom, jeśli wykażą taką potrzebę. Jak tłumaczą specjaliści z zakresu BHP z firmy PPHU DAWPOL, wszystkie miejsca, w których należy stosować ochronę uszu, oznaczone są specjalnym symbolem. Znajdziemy go między innymi na płytach lotniska.

Jak wygląda konserwacja ochronek

Aby środki ochrony słuchu służyły nam jak najdłużej należy o nie odpowiednio dbać. Na przykład wkładki i zatyczki należy przechowywać w chłodnym, czystym i suchym miejscu. Po każdym użyciu powinniśmy umyć je odpowiednim detergentem. Natomiast nauszniki, powinniśmy stale kontrolować i sprawdzać, że czasza tłumiąca nie została uszkodzona. Podobnie jak w przypadku wkładek, po każdym użyciu należy, je wyczyści. Jeśli będziemy przestrzegać wszystkich tych wytycznych, będziemy cieszyć się sprawnymi środkami ochrony słuchu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz