Artykuł sponsorowany

Wszystko, co musisz wiedzieć o wymienniku płaszczowo – rurowym!

Wszystko, co musisz wiedzieć o wymienniku płaszczowo – rurowym!

Wymienniki płaszczowo – rurowe stosowane są szeroko w różnego rodzaju przemysłach. Mówiąc dość ogólnie są to wymienniki ciepła, które składają się z cylindrycznego płaszcza oraz przebiegających w nim cienkościennych rurek. Jak dokładniej wygląda budowa takich wymienników ciepła? Jak przedstawiają się ich zalety? Gdzie znajdują zastosowanie wymienniki płaszczowo – rurowe? Odpowiedź na te pytania znajdzie się poniżej.

Czym dokładnie są i jak wygląda budowa wymienników płaszczowo rurowych?

Jak zostało to wspomniane już wcześniej, są to wymienniki ciepła, czyli urządzenia, którego główną funkcją jest wymiana ciepła między dwoma płynami.

Wymienniki płaszczowo- rurowe, jak sama nazwa wskazuje, zbudowane są z rurek i płaszcza. Bardzo istotne są w szczególności parametry rurek, ponieważ to właśnie ich ścianki stanowią powierzchnię wymiany ciepła. Rurki te umieszczone są wewnątrz płaszcza, a ich końce są przyczepione do specjalnej płyty sitowej, która oddziela wnętrze płaszcza od wnętrza głowicy. Parametry rurek, jakie mają znaczenie, to: liczba i średnica rurek, odstęp pomiędzy rurkami, grubość ścianki, materiał, rozmieszczenie i przepływowość.

Drugim zasadniczym elementem budowy wymienników płaszczowo – rurowych jest oczywiście płaszcz, który tworzy specjalną komorę, w której wokół rurek przepływa drugi z płynów biorących udział w wymianie ciepła. Ważne parametry w tym zakresie to: średnica i długość płaszcza oraz grubość i typ płaszcza. Warto jeszcze dodać, że w płaszczu znajdują się także specjalne przegrody, które zwiększają burzliwość płynu, a także podtrzymują rurki.

Pozostałe elementy budowy wymienników płaszczowo – rurowych to: głowice, wspomniane wcześniej przegrody i płyta sitowa, króćce i kołnierze.

Jak przedstawiają się zalety wymienników płaszczowo- rurowych?

Przede wszystkim, trzeba tu powiedzieć, że wymienniki płaszczowo – rurowe są bardzo wytrzymałe, szczególnie na wysokie temperatury i ciśnienie. Co więcej, są to bardzo uniwersalne wymienniki, a dzięki temu, że są wykonywane z różnych materiałów i mają naprawdę różne parametry, możliwe jest optymalne dopasowanie wymiennika do potrzeb firmy.

Gdzie wykorzystywane są wymienniki płaszczowo – rurowe?

Wymienniki płaszczowo – rurowe stosowane są przede wszystkim w przemyśle: w elektrowniach i elektrociepłowniach, w cukrowniach i w przemyśle spożywczym, w przemyśle celulozowym i papierniczym oraz w przemyśle chemicznym, petrochemicznym czy w koksowniach.

Gdzie kupić wymienniki płaszczowo – rurowe?

Oczywiście nie każda firma ma jednakowo dobre wymienniki płaszczowo-rurowe. Warto sięgnąć po produkty marki Energoremont. Warto dodać, że pracownicy firmy doskonale znają się na wymiennikach ciepła i dobrze doradzą w zakresie wyboru odpowiedniego urządzenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz