Artykuł sponsorowany

Wszystko, co musisz wiedzieć na temat alimentów na dziecko

Wszystko, co musisz wiedzieć na temat alimentów na dziecko

Obowiązkiem każdego rodzica jest utrzymanie swojego dziecka i zapewnienie mu dogodnych warunków rozwoju oraz edukacji. Niemniej często dochodzi do sytuacji, kiedy małżeństwo rozstaje się, a jedna ze stron odchodzi, zapominając o swojej pociesze. Kodeks cywilny reguluje jednak tego typu kwestie i w razie, gdy jedno z rodziców nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, można wnieść pozew o alimenty. Jak dokładnie wygląda ta procedura i składnie wniosku? Zobaczcie sami. 

Na czym polega obowiązek alimentacyjny?

W rozumieniu  kodeksu cywilnego obowiązek alimentacyjny to zobowiązanie jednej strony do zapewnienia środków potrzebnych na utrzymanie innej, uprawnionej do roszczeń osoby. Obciąża on krewnych w linii prostej, a także rodzeństwo. Niemniej, jak zaobserwowano w Kancelarii Adwokackiej Wojciech Władysław Kowalczyk, która specjalizuje się w tego typu sprawach, najczęściej składane pozwy o alimenty dotyczą rodziców i ich dzieci. Obowiązek alimentacyjny trwa do momentu, gdy dziecko nie może zacząć samodzielnie się utrzymywać. W obecnych czasach proces edukacji jest bardzo długi, stąd nieraz alimenty mogą być płacone nawet do 26. roku życia. Nie da się ukryć, że utrzymanie dziecka jest bardzo kosztowne, stąd ta regulacja prawna pozwala zagwarantować każdej osobie niezbędne środki materialne potrzebne do prawidłowego rozwoju. 

Jak uzyskać alimenty na dziecko? 

Aby uzyskać alimenty na dziecko, należy złożyć stosowny pozew w Sądzie Rejonowym. Właściwym miejscem będzie Sąd Rejonowy w okręgu miejsca zamieszkania pozwanego lub w okręgu miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o alimenty, czyli na przykład dziecka. W tym miejscu warto zaznaczyć, że jeśli dziecko jest pełnoletnie to powinno samodzielnie ubiegać się o swoje prawa. Inaczej jest natomiast w przypadku osób poniżej 18. roku życia. W takiej sytuacji to drugi rodzic może wnieść powództwo w imieniu nieletniego, jako osoba do tego uprawniona

Elementy pozwu o alimenty

Aby uzyskać środki potrzebne na utrzymanie dziecka, należy pamiętać o wszystkich elementach pozwu o alimenty. Co powinien zawierać taki dokument? Przede wszystkim: 

  • wskazanie powoda, czyli osoby ubiegającej się o należności. W tym miejscu warto pamiętać, że nawet jeśli jeden z rodziców występuje w imieniu małoletniego dziecka, jako powoda należy wskazać to  dziecko;
  • wskazanie pozwanego, z dokładnym miejscem zamieszkania;
  • żądanie o zasądzenie świadczeń alimentacyjnych, które zawiera dokładną kwotę alimentów oraz dzień, od którego środki mają być płacone.

Ponadto, dobrym krokiem będzie wniosek o nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności. 

Aby wniosek został pozytywnie przyjęty, nie można zapomnieć o uzasadnieniu przedstawionych roszczeń. Jeśli jeden z rodziców wnioskuje w imieniu nieletniego, musi on przedstawić sytuację majątkową i koszty związane z utrzymaniem dziecka, a także udokumentować, że pozwany jest w stanie pokryć żądaną kwotę alimentów. Na koniec, nie może oczywiście zabraknąć odręcznego podpisu. 

Opracowanie:
Chełmno, Grudziądzka 34
tel. 668 349 961
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz