Artykuł sponsorowany

Współpraca geodety z architektem – kluczowa dla sprawnej realizacji inwestycji

Współpraca geodety z architektem – kluczowa dla sprawnej realizacji inwestycji

Geodeta jest niezbędny do realizacji każdej inwestycji budowlanej – niezależnie od tego, czy budujemy tylko niewielki domek jednorodzinny, czy wielkie centrum handlowe – pierwsze prace geodezyjne trzeba będzie przeprowadzić przed wykonaniem projektu architektonicznego, kolejne przed rozpoczęciem budowy, a ostatnie po jej ukończeniu. Dlatego bardzo istotna jest współpraca biura geodezyjnego z architektem – pozwala to na szybszą i sprawniejszą realizację inwestycji.

Dobra współpraca

Zanim architekt przygotuje projekt budynku, geodeta musi sporządzić mapę do celów projektowych. Bez niej nie będziemy mogli otrzymać pozwolenia na budowę. Mapa powinna zostać wykonana zanim architekt przygotuje projekt budynku – to na jej podstawie powinien powstawać projekt architektoniczny. Warto więc rozejrzeć się za firmą, która gwarantuje dobrą współpracę pomiędzy tymi dwoma specjalistami.

Celem naszej działalności jest zapewnienie każdemu inwestorowi kompleksowej, profesjonalnej obsługi geodezyjno-architektonicznej w jednym miejscu. Od projektu do pozwolenia na budowę – podkreśla właściciel firmy Wituszyński. Firma wykonuje wszelkie potrzebne pomiary geodezyjne oraz przygotowuje dla swoich klientów projekty architektoniczne. Połączenie tych dwóch usług w ramach działalności jednego przedsiębiorstwa to gwarancja dla inwestora, że wszystkie prace będą przebiegać niezwykle sprawnie. Firmy łączące usługi geodezyjne i architektoniczne zdarzają się niezwykle rzadko, dlatego jeśli na taką trafimy, powinniśmy zdecydować się właśnie na jej usługi.

Obowiązki geodety

Zanim zaczniemy budowę, warto jest zorientować się, jakie usługi geodezyjne będą nam niezbędne. Często przed rozpoczęciem prac budowlanych konieczne jest wykonanie podziału nieruchomości lub wznowienie znaków granicznych – żeby mieć pewność co do tego, gdzie przebiegają granice naszej działki. Pierwszą obowiązkową usługą, jaką geodeta musi wykonać przed rozpoczęciem każdej budowy, jest wykonanie mapy do celów projektowych. Jak już wspomnieliśmy wyżej, to w oparciu o tę mapę powstaje architektoniczny projekt budynku. Kolejnym krokiem jest wytyczenie budynku i sieci liniowych instalacji podziemnych. To zadanie geodeta realizuje w oparciu o projekt przygotowany przez architekta. Dopiero kiedy geodeta dokona wytyczenia budynku, ekipa budowlana może zacząć budowę. Ostatnim etapem są pomiary powykonawcze, w ramach których geodeta nanosi powstałe obiekty na mapę i sprawdza, czy projekt został zrealizowany zgodnie z planem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz