Artykuł sponsorowany

Wpływ przypraw naturalnych na zdrowie i proces trawienia

Wpływ przypraw naturalnych na zdrowie i proces trawienia
Przyprawy to nieodłączny element każdej kuchni. Ceni się je przede wszystkim za właściwości smakowe, zapachowe i lecznicze. Niektórzy nie wyobrażają sobie przygotowywania posiłków bez ich dodatku. Każda przyprawa charakteryzuje się innymi walorami smakowymi, przez co dania wręcz ewoluują na kubkach smakowych. Dodatkowo mnóstwo przypraw zbawiennie działa na zdrowie i procesy trawienia.

Dobroczynne przyprawy

Oregano znane jest jako dodatek do pizzy, a w curry dostrzega się Indie. Wiele przypraw oferuje coś więcej niż ostry smak czy nutę słodyczy, a mianowicie mają zbawienny wpływ na układ pokarmowy, pomagając w regulowaniu przemiany materii i dolegliwości gastrycznych. Każda przyprawa jest inna i na swój sposób wyjątkowa. Przyprawy już w starożytności stanowiły niezwykłą wartość - były walutą cenniejszą niż złoto. Dzisiaj kolorowe i aromatyczne przyprawy w szczególności kojarzone są z krajami azjatyckimii, gdzie kurkuma i curry stanowią podstawę niemal każdego dania. Mnóstwo przypraw, przede wszystkim naturalnych i bez chemii, można kupić w sklepie stacjonarnym i internetowym - Dobre Źródło we Wrocławiu.

Kurkuma

To przyprawa ceniona ze względu na walory smakowe oraz działanie lecznicze. Przez swój wyjątkowy kolor nazywana jest złotem z Indii. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Ponadto kurkuma wspomaga pracę mózgu oraz - jak podają niemieccy naukowy - może zapobiec alzheimerowi. Kurkuma oczyszcza wątrobę, wspomaga naturalne odtruwanie z toksyn, poprawia trawienie i wzmacnia cały organizm. Bardzo często wykorzystywana jest również w kosmetologii - leczy trądzik, trudno gojące się rany oraz zmiany skórne.

Curry

Ta aromatyczna mieszanka egzotycznych przypraw ma mnóstwo właściwości leczniczych.  Oprócz działania przeciwbakteryjnego, curry zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów, działa ochronnie na układ krążenia oraz jest pomocne przy anemii. To zasługa dużej zawartości żelaza (w 100 gramach tej przyprawy, żelazo przekracza prawie dwukrotnie dziennie zapotrzebowanie dorosłej osoby).

Imbir

Imbir od tysięcy lat znany jest jako środek leczniczy wielu dolegliwości. Ułatwia trawienie pobudzając wydzielanie enzymów trawiennych. Leczy również przeziębienie, łagodzi katar i mdłości. Ponadto wykazuje działania łagodzące migreny i bóle miesiączkowe.

Cynamon

Cynamon to kolejna przyprawa, która ceniona jest ze względu na swój charakterystyczny smak oraz właściwości lecznicze. Przyprawa ta wykazała swoją skuteczność w leczeniu wszelkich zaburzeń trawiennych, biegunek, bólów brzucha czy zgadze. Ponadto wykazano, iż spożywanie cynamonu zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia oraz obniża ciśnienie tętnicze.

Oprócz wyżej wymienionych przypraw, warto zainteresować się również innymi, które bez wątpienia stanowią ważny element kuchni oraz medycyny domowej. Codzienna dawka przypraw leczniczych korzystnie wpływa na organizm, obniżając ryzyko wielu chorób. Szczególnie warto zwrócić uwagę na:

  • Kardamon
  • Kumin
  • Kminek
  • Goździki
  • Mięta
  • Tymianek
  • Rozmaryn
Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz