Artykuł sponsorowany

Właściwości stali

Właściwości stali
Każdy z nas wie, jak wygląda oraz czym zasadniczo jest stal. Warto jednak wiedzieć, że nie każda stal zawsze posiada takie same właściwości, gdyż zależą one w dużej mierze od jej gatunku. Zróżnicowane właściwości stali wpływają także na jej zastosowanie, które różni się w zależności od składu oraz cech danego rodzaju stali. Czym jest stal, jakie właściwości posiada i jakie jej gatunki wyróżniamy?

Stal – czym jest i gdzie ją zdobyć?

Stal jest bardzo popularnym i powszechnie użytkowanym stopem żelaza i węgla. Ilość węgla obecnego w całym stopie nie może jednak być większa niż 2,14% całości. W zależności od jej gatunku, stop stali może zawierać w swoim składzie także inne pierwiastki. Najważniejsze jednak, aby ilość żelaza obecnego w stopie dominowała nad pozostałymi składnikami wchodzącymi w jego skład. Dystrybucją stali zajmują się wyspecjalizowani w tym dystrybutorzy, tacy jak na przykład hurtownia stali Hurtostal 2.

Cechy stali

Stal jest materiałem, który może być poddawany obróbce termicznej i który spotykamy praktycznie wszędzie. Jest bowiem trwała i odporna na uszkodzenia, przez co cieszy się większym zainteresowaniem niż np. dużo od niej kruchszy plastik. Stal kojarzona jest także z wysoką jakością, dobrym wykończeniem oraz odpornością na uszkodzenia. Wykonane z niej przedmioty są więc trwałe i gwarantują długą żywotność. Ze stali produkuje się m.in. rury, gazociągi, karoserię samochodów, samolotów oraz statków, a także często używane na co dzień garnki kuchenne, puszki, sztućce, a także biżuterię. Bez stali trudno jest więc wyobrazić sobie codzienne życie.

Podział stali ze względu na skład chemiczny i zastosowanie

Stal możemy zasadniczo podzielić ze względu na jej skład chemiczny oraz zastosowanie. Odpowiedni dobór pierwiastków wchodzących w skład stopu stali pozwala stworzyć materiał o pożądanych właściwościach. Istnieją bowiem gatunki stali żaroodporne, kwasoodporne oraz antykorozyjne. W skład stopu stali mogą wchodzić takie pierwiastki, jak: chrom, nikiel, krzem, mangan, wolfram, siarka, fosfor, aluminium oraz tytan. Dodatek fosforu oraz siarki do stopu stali sprawia, że staje się ona bardziej krucha, z kolei dodatek tytanu pozytywnie wpływa na jej właściwości antykorozyjne. Obecność wolframu oraz kobaltu powoduje natomiast, ze wykonane z takiego gatunku stali narzędzia tępią się znacznie wolniej oraz są mniej podatne na ścieranie. Ze względu na jej zastosowanie stal podzielić możemy na stal konstrukcyjną, narzędziową, specjalną oraz historyczną. Każdy z tych gatunków stali został opracowany w dokładnie taki sposób, aby najlepiej sprawdzał się do przeznaczonego mu celu.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz