Artykuł sponsorowany

Właściwości klimatyzatorów: oczyszczanie, ogrzewanie i osuszanie

Właściwości klimatyzatorów: oczyszczanie, ogrzewanie i osuszanie

Szeroki wybór klimatyzatorów, atrakcyjne ceny i prostota montażu, sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się wyposażyć swoje mieszkania w te praktyczne sprzęty. Przed zainstalowaniem jednostek warto jednak dowiedzieć się nieco więcej o sposobie ich działania oraz korzyściach wynikających z montażu. Sprawdźmy, co na ten temat mówi serwisant klimatyzacji.

Klimatyzatory – rozwiązanie dla alergików i nie tylko

Podstawową częścią klimatyzatora jest filtr, który zatrzymuje cząstki stałe, oczyszczając powietrze z pyłów, kurzów i innych alergenów. Z tego względu montaż klimatyzacji jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które cierpią na alergie wziewne i poszukują skutecznego sposobu na pozbycie się bakterii i wirusów. Co ciekawe, niektóre modele mogą pracować jako powietrze pompy ciepła, które latem służą do chłodzenia, a w okresach przejściowych ogrzewają wnętrza, zapewniając domownikom komfort cieplny przed włączeniem centralnego ogrzewania.
Uwaga! Inwestując w klimatyzator do grzania pamiętaj, aby sprawdzić, czy urządzenie ma funkcje podtrzymywania temperatury oraz automatycznego uruchomienia po zaniku napięcia.

Klimatyzacja a osuszanie powietrza

Istotną właściwością klimatyzacji jest zdolność do osuszania powietrza. Osoby, które przez dłuższy czas przebywają w pomieszczeniu z działającą jednostką wewnętrzną, mogą uskarżać się na suchość w gardle czy ból oczu. Osuszanie powietrza przez klimatyzator ma związek ze zjawiskiem chłodzenia. Urządzenie usuwa wilgoć, kiedy powietrze przechodzi poniżej punktu rosy. Ciepłe powietrze ulega schłodzeniu w czasie zetknięcia się z zimnym parownikiem, co nosi nazwę wkroplenia wilgoci. Jak wskazuje pracownik firmy Błażejewski Chłodnictwo i Klimatyzacja, proces osuszania jest zjawiskiem pożądanym w wielu domach. W sporej części budynków, zwłaszcza w starym budownictwie, wilgotność utrzymuje się bowiem na zbyt wysokim poziomie. Warto jednak pamiętać, że klimatyzacja nie zastąpi wentylacji! Z tego względu tak ważna jest dbałość o obydwa układy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz