Artykuł sponsorowany

Windykacja należności - na czym to polega?

Windykacja należności - na czym to polega?
Wielu przedsiębiorców boryka się z bardzo uciążliwym problemem niezapłaconych należności. Choć zjawisko to odnaleźć można de facto we wszystkich branżach, zdecydowanie najczęściej dotyczy branży budowlanej. Nie należy zapominać o tym, że nieopłacone faktury mogą spowodować brak płynności finansowej firmy, a co za tym idzie, znaczną utratę konkurencyjności. Co zatem warto wiedzieć o profesjonalnych firmach, zajmujących się ściąganiem należności?

Windykacja należności - jak wygląda cały proces?

Rozwiązanie problemów drogą sądową można uznać za wyjście ostateczne. W zależności od tego, z jakim klientem ma się do czynienia, w początkowej fazie, można spróbować załatwić sprawę na zasadzie negocjacji. Istnieje możliwość rozłożenia długu na raty, tak aby maksymalnie zwiększyć szansę na odzyskanie swoich pieniędzy. Jeżeli pomimo zapewnień ze strony dłużnika, należności wciąż nie są spłacane, przedsiębiorca zobligowany jest wysłać mu ostateczne wezwanie do zapłaty, w którym poza ogólną wartością długu, znajdują się jeszcze informacje, dotyczące ewentualnych sankcji.

Dokument tego typu jest również bardzo ważny jako dowód w późniejszym procesie. Próba rozwiązania problemu drogą polubowną w zdecydowanej większości przypadków dotyczy klientów stałych, na którym najbardziej zależy wszystkim właścicielom firm. Wbrew powszechnie panującej opinii windykacja należności nie należy do specjalnie łatwych zadań, nawet wtedy, gdy racja zdaje się leżeć całkowicie po naszej stronie. Jaki jest najlepszy sposób na odzyskanie swoich pieniędzy?

Profesjonalne firmy windykacyjne

Sposoby windykacji zasadniczo można podzielić na dwie kategorie. Na windykację miękką oraz twardą. W pierwszej grupie działań odnaleźć można wszelkie środki odzyskania długów za pomocą środków, które w swoich charakterze, nie mają za zadanie wywołać bezpośredniego konfliktu z dłużnikiem. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim o wykonywaniu telefonów, czy wysyłaniu wiadomości tekstowych, których zadaniem jest przypomnienie dłużnikowi tego, ile konkretnie zalega i ile czasu pozostało mu na uregulowanie należności. Windykacja miękka, choć uznawana jest za najpoprawniejszą politycznie, rzadko kiedy przynosi oczekiwane rezultaty.

O wiele skuteczniejsza jest windykacja twarda, podczas której wykonuje się doraźne działania takie jak wpisanie kontrahenta na listę dłużników, czy skierowanie sprawy do sądu. Aby mieć pewność, że wszystkie działania zostaną zaplanowane z troską o najmniejszy nawet detal, warto powierzyć je najbardziej wyróżniającym się firmom zewnętrznym takim jak kancelaria prawna Piotra Poniewierskiego. Wszyscy zainteresowani mogą liczyć zarówno na bardzo wysoką skuteczność windykacji należności, jak i na atrakcyjne warunki współpracy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz