Artykuł sponsorowany

Więcej światła na poddaszu, czyli na co zwracać uwagę przy wyborze okien dachowych

Więcej światła na poddaszu, czyli na co zwracać uwagę przy wyborze okien dachowych

Poddasze w domu to miejsce, które może pełnić różnorakie funkcje. Może być ono zwykłym składzikiem, ale bardzo często jest to miejsce wypoczynku, a niekiedy nawet rozrywki. Planując wykorzystanie tej części domu zgodnie z naszymi pragnieniami, warto pomyśleć o sposobie jej odpowiedniego doświetlenia przy pomocy właściwie dobranych do okien dachowych.

Skuteczne doświetlenie

Własny pokój na poddaszu to marzenie wielu osób. Najczęściej jest to urokliwe i przytulne miejsce o niepowtarzalnym klimacie tworzonym przez ukośne powierzchnie. Należy jednak pamiętać, że jednym z podstawowych czynników niezbędnych do właściwego funkcjonowania jest odpowiednie doświetlenie światem naturalnym. W takim przypadku okna dachowe to idealne rozwiązanie, gdyż doprowadzają zdecydowanie więcej światła naturalnego niż okna zamontowane pionowo. Okna wbudowane w powierzchnię dachu nazywane są również połaciowymi, a ich niewątpliwą zaletą jest stosunkowa łatwość montażu, która nie wymaga zmian w konstrukcji więźby i poszycia. Do najczęściej stosowanych typów okien dachowych należą:

  • Okna obrotowe, które charakteryzują się skrzydłem obrotowym, a ich oś obrotu znajduje się w połowie ościeżnicy. Maksymalny obrót skrzydła umożliwia dostęp do szyby zewnętrznej. Są one najczęściej stosowane.
  • Okna uchylno-obrotowe posiadające dwie osie obrotu, w górnej krawędzi ramy i w połowie wysokości. Dzięki specjalnemu przełącznikowi zamontowanemu na ościeżnicy wyposażone są one w dwie funkcje otwierania skrzydła (uchylną i obrotową).
  • Okna wysokoosiowe, czyli okna z osią obrotu na trzech czwartych ich wysokości. Dzięki temu skrzydło w trakcie obrotu nie wchodzi do pomieszczenia. Stosuje się w nich siłowniki wspomagające unoszenie skrzydła.
  • Wyłazy dachowe – które są rodzajem okien dachowych z klapą otwieraną pod kątem prostym w trzech kierunkach – na lewą stronę, na prawą stronę oraz do góry. Umożliwiają one wejście na dach oraz mogą doświetlać pomieszczenie.

Do najważniejszych parametrów technicznych okien połaciowych należy izolacyjność cieplna i akustyczna. Ze względu na miejsce montażu należy również zwracać uwagę na ich szczelność, by nie przepuszczały wody spływającej po dachu oraz odporność na obciążenia zalegającym śniegiem i uszkodzenia powstające w wyniku uderzeń gradu.

Sprzedaż i montaż okien dachowych

W chwili obecnej na rynku funkcjonuje wielu producentów oraz dystrybutorów okien  i drzwi. Planując zakup tego typu wyrobów warto zgłosić się do firmy BIELSCY okna i drzwi, zajmującej się sprzedażą, montażem i wymianą stolarki budowlanej. Działają oni od 1992 r. i obsługują klientów z terenu całego kraju, a także z zagranicy.  W swojej ofercie mają szeroką gamę okien PCV, drewnianych, aluminiowych i dachowych, a także akcesoriów okiennych, takich jak żaluzje, rolety, markizy oraz parapety. Dodatkowo dostępne są u nich także drzwi wewnętrzne, zewnętrzne i antywłamaniowe znanych producentów krajowych i zagranicznych, jak również bramy garażowe. Firma Bielscy to gwarancja korzystnych cen, kompleksowej obsługi oraz terminowej realizacji zleceń.

Wybór odpowiednich okien dachowych warto poprzedzić zapoznaniem się z różnymi rozwiązaniami i ofertą dostępną na rynku. Współczesna technologia pozwala na produkcję okien w różnych rozmiarach i formatach. Dzięki temu znając podstawowe parametry można dobrać wyrób, który sprawi, że nasze poddasze będzie przytulne i doświetlone.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz