Artykuł sponsorowany

Warsztaty metodyczne jako narzędzie rozwijania kompetencji nauczycieli

Warsztaty metodyczne jako narzędzie rozwijania kompetencji nauczycieli

Regularne odświeżanie swojej wiedzy i umiejętności jest szczególnie istotne wśród kadry nauczycielskiej. Nieustannie pojawiają się nowe metody, dzięki którym w skuteczny sposób można przekazywać komuś wiedzę. Ogromną rolę w rozwijaniu kompetencji nauczycieli ma uczestniczenie ich w warsztatach metodycznych, które w dużym skrócie uczą ich, jak efektywniej nauczać swoich podopiecznych.

Jakie są cele warsztatów metodycznych?

W naszym ośrodku organizujemy różnego rodzaju szkolenia dla nauczycieli, których celem jest zwiększenie ich skuteczności podczas wykonywania swojej pracy zawodowej. Zajmujemy się rozwijaniem kompetencji nauczycieli, organizując dla nich między innymi warsztaty metodyczne. Wszystko po to, by wiedzieli oni, jak uczyć, by ich podopieczni wynosili z przebytych z nimi zajęć tyle, ile się tylko da – mówi ekspert z Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „Supernauczyciel” z Warszawy.


Cele organizowania poszczególnych warsztatów metodycznych mogą być różne, każdorazowo jednak ich odbywanie się podyktowane jest chęcią rozwinięcia kompetencji pedagogicznych ich uczestników. Podczas takich zajęć nauczyciel może zyskać wiedzę i umiejętności związane z podnoszeniem zarówno atrakcyjności, jak i efektywności nauczania swojego przedmiotu. Dowiaduje się on wówczas, w jaki sposób kształtować swoje kompetencje i jak przygotowywać własne konspekty lekcji.

Co niezwykle istotne, najczęściej podczas warsztatów metodycznych prowadzący dążą do tego, by zmienić myślenie na temat procesu edukacji – ze stereotypowego na nowoczesne. Chodzi przede wszystkim o to, by uczestnicy kursu zdali sobie sprawę z tego, jaka relacja pomiędzy uczniem a nauczycielem jest taka naprawdę poprawna. Pamiętajmy, że nauczyciel nie może być postrzegany wyłącznie jako arbiter, mający niejako władzę nad swoimi podopiecznymi. W takiej relacji konieczne jest zachowanie właściwego balansu, dotykającego zarówno aspektu zachowań typowo profesjonalnych, jak i nieco bardziej przyjacielskich. Dziecko musi wiedzieć, że jego nauczyciel przekaże mu odpowiednią wiedzę i umiejętności, ale też posłuży swoim wsparciem psychicznym wtedy, kiedy pojawi się taka potrzeba.

Istotność doskonalenia się nauczycieli

Nieustanne doskonalenie się kadry edukacyjnej jest bardzo ważne. Dobry nauczyciel to taki, który ma wiedzę i wie, jak ją skutecznie przekazać. Podczas warsztatów metodycznych ich uczestnicy w przyjazny sposób uczą się, jak skutecznie edukować – wiedzą już przecież czego nauczać, ale muszą jeszcze odkryć, jak to robić. Jeśli nauczyciel nie wypracuje odpowiednich metod nauczania, to być może nie uda mu się osiągnąć sukcesu w swojej pracy zawodowej – a mierzony jest oni wynikami w nauce jego wszystkich podopiecznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz