Artykuł sponsorowany

Walbud Roman Renata Walkowiak: Dlaczego palenie ekogroszkiem jest opłacalne?

Walbud Roman Renata Walkowiak: Dlaczego palenie ekogroszkiem jest opłacalne?

Szukając wydajnego i wygodnego opału, który pozwoli na komfortowe ogrzewanie budynku często właściciele domów decydują się na ekogroszek, np. z firmy Walbud. Nie dzieje się tak bez powodów. Ze względu na zakaz opalania miałem, kotły starego typu muszą być albo wymienione nowoczesne klasy 5, albo zmodernizowane tak, aby pozwoliły stosować paliwo bezemisyjne. Czy palenie jest ekologiczne?

Jakie są zalety palenia ekogroszkiem?

Ekogroszek  to naturalny następca miału węglowego. Jest to nic innego jak starannie wyselekcjonowany węgiel kamienny o średnicy między 5 a 25 mm. Jego podstawową zaletą — jak dowiedzieliśmy się w firmie Walbud Romana i Renaty Walkowiak — jest jego niska wilgotność (w przedziale od 5 do 10%) i małe generowanie popiołu — na poziomie od 3 do 5%.

Co istotne ma on zaskakująco wysoką kaloryczność między 25 a 29 MJ/kg, zależy ona od rodzaju ekogroszku, na który się zdecydujemy. Tak czy siak, nawet w wersji klasycznej ma on wartość opałową wyższą od miału premium, który miał wartość 25 MJ/kg. Jak podkreśla nasz rozmówca, istnieje możliwość dokonania adaptacji starych kotłów pod ogrzewanie ekogroszkiem, a nowoczesne systemy sterowania pozwalają uzyskać maksymalną wydajność pieca przy minimalnym zużyciu opału.

Czy ogrzewanie ekogroszkiem jest wydajne?

Decydując się na kocioł z podajnikiem na ekogroszek trzeba zwrócić uwagę na pochodzenie paliwa. Dobrej klasy opał, jak ten z firmy Walbud, która od 1993 roku zajmuje się m.in. dystrybucją materiałów opałowych, można kupić w różnej wielkości workach oraz luzem i zawsze przechowywany jest tak, aby nie uległ on zamoczeniu, czy też zanieczyszczeniu.

Dostępny we wspomnianej firmie ekogroszek jest dokładnie oczyszczany, aby podczas spalania emitował minimalną ilość dwutlenku węgla. Jak podkreślają specjaliści z omawianego przedsiębiorstwa wartościowy ekogroszek będzie miał zawartość siarki znacznie poniżej 1% tj. od 0,1% do 0,4 %, zawartość popiołu mniej niż 12% i wilgotność nie wyższą niż 10%.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz