Artykuł sponsorowany

Wady postawy u dzieci: zapobieganie i leczenie

Wady postawy u dzieci: zapobieganie i leczenie

Wady postawy stanowią powszechny problem u dzieci, szczególnie w wieku szkolnym. Bardzo często dotyczą skrzywienia kręgosłupa. Wcześnie wykryte schorzenie można skorygować poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia rehabilitacyjne oraz uprawianie sportu. W celu odpowiedniej diagnozy i doboru metody leczenia najlepiej udać się na konsultację u ortopedy dziecięcego.

Jakie są rodzaje wad kręgosłupa?

Jednym z podstawowych jest skolioza, czyli inaczej boczne skrzywienie kręgosłupa. O tego rodzaju schorzeniu świadczą również niesymetrycznie ułożone łopatki oraz bardzo często talerze biodrowe. Innym rodzaj stanowi nadmierna lordoza, czyli wygięcie kręgosłupa do przodu w odcinku lędźwiowym. Z profilu charakteryzuje się wklęsłymi plecami oraz wystającym brzuchem. Przeciwieństwo zaś to kifoza, stąd też ta wada nazywana jest okrągłymi plecami. Warto obserwować swoje dziecko, aby w porę zapobiec powstaniu takiego schorzenia. Najlepiej udać się w tym przypadku na konsultację ortopedyczną na przykład do kliniki pediatrycznej Zdrowe Dziecko w Pruszkowie.

Dlaczego wady postawy są zagrożeniem?

Stanowią odchylenia od naturalnego, prawidłowego ułożenia poszczególnych mięśni oraz elementów szkieletu. Patologiczne zmiany wpływają na ułożenie narządów wewnętrznych, a także wiążą się z bólem podczas wykonywania prostych czynności, takich jak pochylanie bądź siedzenie. Dla dzieci mogą być również przeszkodą w aktywności fizycznej w formie zabaw oraz gier zespołowych. Niejednokrotnie stanowią przyczynę nadmiernego zmęczenia, utykania, migren, a nawet problemów z oddychaniem. Warto zauważyć, że wady kręgosłupa nie są spowodowane wyłącznie niewłaściwym siedzeniem przy biurku bądź złym doborem mebli. To także siedzący tryb życia, nadwaga, jak również zaniedbanie innych schorzeń, na przykład wad wzroku.

Jak leczy się wady kręgosłupa?

Zdecydowanie lepiej zapobiegać, aniżeli leczyć. Wszyscy specjaliści jednogłośnie zalecają odpowiednią profilaktykę. Powinna polegać na wprowadzeniu do trybu życia dziecka większej ilości aktywności ruchowej. Dzięki niej wzmacniają się między innymi mięśnie pleców, odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowej postawy całego ciała. Również noszenie plecaka na dwóch ramionach ma ogromne znaczenie, a dzieci zmagają się z ciężkimi torbami już od najmłodszych lat szkolnych, kiedy rozwój ich organizmu jest najintensywniejszy.

W przypadku zaawansowanych schorzeń kręgosłupa niezbędne będzie jednak podjęcie odpowiedniego leczenia wady postawy. W takim przypadku po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego lekarz może zalecić noszenie specjalistycznego gorsetu, wykonywanego na miarę. W skrajnych przypadkach korekcja wymaga interwencji chirurgicznej i wszczepienia metalowej płytki, która ustabilizuje kręgi we właściwej pozycji. Niemniej jednak w przypadku wcześnie wykrytego schorzenia zaleca się ćwiczenia rehabilitacyjne lub uczestnictwo w zajęciach na basenie. Można również po konsultacji wybrać odpowiednią dyscyplinę sportu, która wpłynie pozytywnie na kręgosłup młodego pacjenta.

Opracowanie:
Pruszków, al. Armii Krajowej 34
tel. 22 729 07 54
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz