Artykuł sponsorowany

Wady i zalety jedzenia surowych produktów

Wady i zalety jedzenia surowych produktów

Warzywa i owoce to składniki diety, które nie powinny być lekceważone. Niestety, często pomija się je, spożywając głównie mięso, nabiał i produkty zbożowe. Warzywa i owoce zawierają obok cennych składników pokarmowych duże ilości błonnika. Jednak wbrew obiegowej opinii jedzenie surowych warzyw i owoców nie gwarantuje dostarczenia do organizmu wszystkich cennych składników pokarmowych. Czy ich jedzenie ma też wady?

O tym, że warzywa i owoce są zdrowe, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak wiele osób popełnia błędy w ich jedzeniu. Z owocami jest mniejszy problem niż z warzywami, chętniej spożywa się jabłko lub banana niż ogórka czy kalarepę. Na pierwszy rzut oka może się też wydawać, że surowa żywność będzie zdrowsza niż gotowana. Czy na pewno?

Czy warto jeść tylko surową żywność?

Mieszanie różnobarwnych składników jest estetyczne, zapewnia naszemu organizmowi witaminy i minerały, a ich spożywanie jest też po prostu przyjemne. Okazuje się jednak, ze ich gotowanie również jest potrzebne organizmowi. Dostępność i przyswajalność różnych składników pokarmowych zmienia się w procesie obróbki termicznej. Gotowanie powoduje straty niektórych witamin i minerałów, ale zwiększa biodostępność innych i niszczy substancje toksyczne. Dlatego w zdrowej diecie powinny pojawiać się zarówno produkty surowe w postaci sałatek i surówek, jak i poddane obróbce termicznej.

Zalety i wady jedzenia surowej żywności

Surowe warzywa i owoce zawierają większe ilości witaminy C oraz witamin z grupy B, które przechodzą do wody w procesie gotowania. Z surowymi produktami fermentowanymi dostarcza się do organizmu korzystnych dla zdrowia bakterii probiotycznych, które są niszczone podczas gotowania. Dieta oparta na surowych owocach i warzywach zmniejsza ilości sodu i cukru w organizmie. Dostarcza również błonnika, który odpowiada za oczyszczanie organizmu z toksyn, regulowanie poziomu glukozy i rytm wypróżnień. Z drugiej strony ze względu na zawartość saponin czy lektyn, niektórych warzyw nie powinno się jeść na surowo. Na dodatek błonnik obecny w warzywach i owocach, może powodować niestrawność i gazy. Gotowanie powoduje straty niektórych witamin, ale przy tym aktywuje inne składniki odżywcze i zwiększa ich biodostępność. Dotyczy to przede wszystkim beta-karotenu obecnego w marchwi oraz innych żółtych i czerwonych, a także zielonych warzywach, np. szpinaku i brokułach.

Jedzenie warzyw i owoców może mieć pozytywne skutki nie tylko zdrowotne, ale także materialne, gdyż słodki owoc kosztuje mniej niż batonik z karmelem. Nie można się też tłumaczyć brakiem czasu w przygotowaniu pełnowartościowych posiłków. Na rynku bowiem dostępny jest szeroki wybór surówek oraz warzyw na tacy od różnych producentów.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz