Artykuł sponsorowany

W jakim celu wykonuje się zakuwanie węży hydraulicznych?

W jakim celu wykonuje się zakuwanie węży hydraulicznych?

Węże hydrauliczne nazywane także przewodami hydraulicznymi stanowią istotny element systemów hydrauliki siłowej. Ich zadaniem jest transport czynnika roboczego, który najczęściej występuje w postaci wody lub oleju. Dzięki sprawnemu transportowi wymienionych cieczy możliwa jest praca maszyn wyposażonych w układy hydrauliczne. Powszechną praktyką jest także poddawanie przewodów procesowi zakuwania. Sprawdź, w jakim celu jest ono wykonywane.

Na czym polega zakuwanie węży hydraulicznych?

Proces zakuwania przewodów hydraulicznych polega na trwałym połączeniu węża z metalową końcówką. To połączenie uzyskiwane jest dzięki zastosowaniu tulei zaciskowych. Profesjonalnym zakuwaniem węży hydraulicznych zajmuje się firma Hydrotech, której siedziba znajduje się w Elblągu położonym na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Przedsiębiorstwo specjalizuje się przede wszystkim w zakuwaniu przewodów używanych w klimatyzacjach.

Jak wygląda zakuwanie?  Proces ten rozpoczyna się od przycięcia przewodu na określoną długość. Następnie na przewodzie umieszcza się tuleję zaciskową oraz końcówkę. Samo zakuwanie odbywa się w tzw. zakuwarce, czyli specjalnie przeznaczonej do tego prasie hydraulicznej. Przed przystąpieniem do właściwego zakucia należy również ustawić na maszynie m.in. odpowiednią średnicę. Wykonanie tego procesu wiąże się także z doborem odpowiednich końcówek, zgodnie z rodzajem zakuwanego węża.

Dlaczego zakuwa się węże hydrauliczne?

Przewody hydrauliczne służą do sprawnego transportu czynnika roboczego, czyli m.in. wody czy oleju. Transfer ten odbywa się zazwyczaj pod wysokim ciśnieniem, dlatego węże muszą być niesamowicie szczelne, co osiąga się, m.in. wykonując ich zakuwanie. Stopień szczelności zależy w dużej mierze od precyzji wykonania tej czynności. Zakuwanie węży hydraulicznych przeprowadza się także w celu ich trwałego połączenia z innymi elementami wchodzącymi w skład układu hydraulicznego. Szczelne i trwałe połączenie umożliwia sprawne przenoszenie energii, a co za tym idzie wykonywanie przez maszyny określonej pracy. Ponadto zakuwanie zapewnia także bezpieczną pracę układu, dzięki czemu ryzyko awarii sprzętu czy wypadku z udziałem operatorów maszyn ulega znacznemu ograniczeniu.

Opracowanie:
Nowina 31, koło Elbląga
tel. 883 491 021
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz