Artykuł sponsorowany

W jakim celu stosuje się botoks w medycynie?

W jakim celu stosuje się botoks w medycynie?

Toksyna botulinowa , czyli jad kiełbasiany, to neurotoksyna wytwarzana przez bakterie beztlenowe z gatunku Clostridium botulinum. Choć substancja ta stosowana w niekontrolowanych dawkach może być silnie trująca dla człowieka, to używana w sposób racjonalny, jest w stanie pomóc mu w wielu problemach natury estetycznej i zdrowotnej. Jak stosuje się toksynę botulinową w medycynie?

Zastosowanie jadu kiełbasianego w medycynie estetycznej

Botoks dał się poznać jako remedium na zmarszczki. W medycynie estetycznej używana jest toksyna botulinowa typu A w formie wysoko oczyszczonego białka. Cechuje ją wyjątkowo duża skuteczność w likwidacji zmarszczek mimicznych. Dlaczego? Jad kiełbasiany blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Mięsień twarzy ostrzyknięty toksyną botulinową natychmiast się rozluźnia, czego skutkiem jest widoczne wygładzenie skóry. W rezultacie twarz wygląda nawet kilka lat młodziej. Dzięki botoksowi w szybki i komfortowy sposób można pozbyć się kurzych łapek, lwiej zmarszczki czy mocno widocznych bruzd wargowo-nosowych. Istotne jest jednak to, by zabieg wykonał doświadczony lekarz specjalizujący się w medycynie estetycznej lub neurologii. Przeprowadzenie zabiegu u kosmetyczki wiąże się z ryzykiem wystąpienia komplikacji – od nienaturalnego, karykaturalnego wręcz wyglądu twarzy po martwicę tkanek.

Jak botoks może pomóc na nadpotliwość?

Nadmierne pocenie się to problem wielu Polaków. Wiecznie wilgotne pachy, dłonie i stopy są przyczyną kompleksów, dyskomfortu i trudności w kontaktach międzyludzkich. Drogeryjne antyperspiranty i blokery pocenia nie są w stanie zagwarantować pacjentom długotrwałego uczucia suchości. Toksyna botulinowa – jest. Jak informuje specjalista z Prywatnego Gabinetu Neurologicznego w Łodzi – zastrzyki z botoksu eliminują problem nadmiernej potliwości na co najmniej sześć miesięcy. Jak to możliwe? Toksyna botulinowa łączy się z zakończeniami nerwowymi gruczołów potowych, co blokuje uwalnianie acetylocholiny – przekaźnika, który stymuluje produkcję potu. Zabieg nie należy do najprzyjemniejszych i polega na punktowym wstrzykiwaniu niewielkich ilości jadu kiełbasianego w partie ciała o zwiększonej potliwości. Jednak rezultat terapii z pewnością wynagrodzi pacjentowi chwilowy dyskomfort.

Jakie inne dolegliwości neurologiczne leczy się za pomocą botoksu?

Toksynę botulinową stosuje się w leczeniu kurczu powiek. To jedna z najczęściej diagnozowanych dystonii, czyli chorób polegających na występowaniu mimowolnych skurczów mięśni. W przypadku kurczu powiek wzmożoną aktywność wykazują mięśnie okrężne oczu. Objawem choroby jest nasilone mruganie, uczucie piasku pod powiekami, a z czasem silne zamykanie powiek. Co więcej, kurczowi powiek mogą towarzyszyć skurcze innych partii mięśni znajdujących się w obrębie twarzy i szyi. Ostrzyknięcie zajętych mięśni botoksem przynosi widoczną poprawę i eliminuje konieczność leczenia chirurgicznego. Jadem kiełbasianym leczy się również kręcz karku i połowiczy kurcz twarzy.

Opracowanie:
Łódź, Łagiewnicka 54 lok. 56
tel. 42 656 33 60
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz