Artykuł sponsorowany

W jakim celu chipuje się zwierzęta?

W jakim celu chipuje się zwierzęta?

Chipowanie zwierząt to zabieg, na który decyduje się obecnie wielu właścicieli kotów i psów. Identyfikatory z imionami oraz numerami telefonów doczepiane do obroży często są zawodne, bo zagubiony pupil może nie trafić na osobę, która będzie chciała mu pomóc wrócić do domu. To dlatego chipy są dzisiaj najlepszym sposobem na zapobieganie bezdomności wśród zwierząt. Jakie jeszcze są jego zalety?

 

Na czym polega chipowanie zwierzęcia?

 

Chipowanie zwierząt polega na elektronicznym znakowaniu zwierzęcia za pomocą mikroprocesora o kilkumetrowym rozmiarze. Taki chip umieszcza się w szklanej kapsułce, a następnie wstrzykuje w warstwę podskórną na karku lub grzbiecie. Zabieg jest bezbolesny – zwierzę odczuwa go jako zwykłe ukłucie strzykawki – i trwa zaledwie minutę. Przeważnie nie wywołuje skutków ubocznych. Po całym zabiegu weterynarz zbiera dane dotyczące zachipowanego pupila oraz jego właściciela, a następnie przesyła je do Ogólnopolskiej Bazy Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji.

 

Każdy chip posiada indywidualny 15-cyfrowy numer, za pomocą którego można zlokalizować zwierzę, a także zidentyfikować jego właściciela. Może on działać nawet do kilkudziesięciu lat, dlatego jest to zazwyczaj jednorazowy zabieg. Czy jego koszt jest duży? Niekoniecznie. Kwota za niego powinna mieścić się w 100 złotych.

 

Po co chipuje się zwierzęta?

 

Zazwyczaj taki mikroprocesor wstrzykuje się zwierzętom w trosce o ich bezpieczeństwo, gdyby przypadkiem oddaliły się od miejsca swojego zamieszkania. Jest to sposób, który często stosują szczególnie właściciele psów i kotów rasowych, które często padają łupem złodziei. Dzięki systemowi identyfikacji łatwo odnaleźć sprawcę, a także zapobiec nielegalnej sprzedaży pupila.  Taki numer odczytuje się za pomocą specjalnego czytnika dostępnego w:

  • dowolnym schronisku dla bezdomnych zwierząt,
  • większości gabinetów weterynaryjnych,
  • komendach Policji oraz Straży Miejskiej.

 

Chipowanie zwierzęcia w Polsce nie jest koniecznością, natomiast obowiązkowo trzeba je zachipować w momencie, kiedy planuje się z nim podróż za granicę. Tylko powyższy zabieg umożliwi założenie paszportu, który jest niezbędny do tego, aby znalazł się on w innym kraju Unii Europejskiej – tłumaczy przedstawiciel Przychodni Weterynaryjnej Witold Janeczek we Wrocławiu. Zazwyczaj zabieg chipowania i zakładanie paszportu odbywa się w tej samej przychodni weterynaryjnej.

 

Chipowanie zwierząt ma na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa pupilom. Nie niesie ze sobą żadnego ryzyka, nie jest drogie i można go dokonać w większości placówek weterynaryjnych. Dlatego warto się nad nim zastanowić.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz