Artykuł sponsorowany

W jakie instalacje powinien być wyposażony tzw. dom inteligentny?

W jakie instalacje powinien być wyposażony tzw. dom inteligentny?

W coraz nowocześniejszych współczesnych domach funkcjonuje coraz więcej urządzeń i instalacji, których głównym zadaniem jest poprawienie komfortu naszego życia. Trzeba przy tym zaznaczyć, że im jest ich więcej, tym trudniej nimi wszystkimi sterować ręcznie, dlatego też powstają instalacje, które nazywamy instalacjami inteligentnymi lub inteligentnymi domami. W naszym artykule przyjrzymy się inteligentnym domom bliżej.

Idea inteligentnego domu

Idea inteligentnego domu polega na tym, że znajdujące się w nim urządzenia i instalacje dopasowują swoje funkcjonowanie do panujących warunków automatycznie (na podstawie sygnałów odbieranych z przeróżnych czujników), bez naszej ingerencji. Weźmy od razu pod lupę konkretny przykład: inteligentnie zarządzane ogrzewanie. System powinien być skonfigurowany w taki sposób, by ogrzewanie w naszym domu dostarczało tyle ciepła, ile rzeczywiście potrzebujemy. Jeśli dobrze czujemy się w temperaturze 23 st. C, funkcjonowanie ogrzewania powinno dopasowywać swoją pracę do temperatury panującej na zewnątrz i uzupełniać niedomiar ciepła wewnątrz pomieszczeń, ale nie tylko na podstawie temperatury, którą wskazuje termometr umieszczony na zewnątrz. Inna będzie przecież temperatura w środku, jeśli w całym domu otwarte będą okna, a inna, jeśli będą pozamykane, inna będzie temperatura w kuchni, w której intensywnie gotujemy, czy w łazience, w której bierzemy gorący prysznic itd. Ogrzewanie to oczywiście niejedyny element inteligentnego domu, o czym opowiemy dalej.

Linie inteligentnego zarządzania

O innych elementach domu inteligentnego opowiadają nam specjaliści z firmy DGP Instalacje z Wielenia. Skoro rozpoczęliśmy od ogrzewania, warto w tej chwili wspomnieć także o wentylacji i klimatyzacji. W pomieszczeniach czujemy się naprawdę komfortowo, gdy wentylacja jest rzeczywiście sprawna i do naszych wnętrz trafia odpowiednia ilość czystego powietrza z zewnątrz. W naszej strefie klimatycznej doskwierać nam może nie tylko temperatura zbyt niska, ale też (coraz częściej) temperatura zbyt wysoka, dlatego też coraz chętniej montujemy w domach także klimatyzację. Inteligentny dom to często także filtracja powietrza, przede wszystkim w centrach sporych miast, choć nie tylko. Inteligentny dom to także oświetlenie (oświetlenie elektryczne, sterowanie roletami, by wpuszczać lub ograniczać światło z zewnątrz), ochrona mienia, system alarmowy, czy monitoring. Elementy inteligentnego domu są ze sobą zintegrowane, współpracują, współdziałają, zgodnie z naszymi potrzebami i preferencjami, zgodnie z ustawieniami, które możemy dowolnie zmieniać. Instalacje kablowe, satelitarne, internetowe – to one scalają poszczególne elementy inteligentnego domu w całość.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz