Artykuł sponsorowany

W jakich wypadkach konieczna jest interwencja chirurga stomatologicznego?

W jakich wypadkach konieczna jest interwencja chirurga stomatologicznego?

Zabiegi wchodzące w zakres chirurgii stomatologicznej mogą z pozoru wzbudzać grozę, należy jednak pamiętać, że są one zazwyczaj koniecznością i wcale nie muszą oznaczać cierpienia i dyskomfortu. Przeprowadzane w profesjonalnym gabinecie dentystycznym, przez wykwalifikowanego stomatologa będą ratunkiem dla uszkodzonego uzębienia. Kiedy konieczna jest wizyta u chirurga stomatologicznego?

Właściwe leczenie

Zabiegi wykonywane w ramach chirurgii stomatologicznej wiążą się zazwyczaj z usunięciem zainfekowanego zęba. Jego ekstrakcja jest wymagana w wypadku braku możliwości jego wyleczenia, spowodowanego np. występowaniem zbyt zaawansowanej próchnicy. Nierzadko usunięcia zęba dokonuje się również wtedy, gdy przewlekle pojawia się stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych. Ten patologiczny proces skutkuje najczęściej właśnie ekstrakcją zęba, wykonaną przez chirurga-stomatologa. Pomoc lekarza polegająca na usunięciu zęba jest też niezbędna w wypadku zaawansowanej paradontozy bądź głębokiego złamania. Należy jednak pamiętać, że mimo groźnie brzmiącej diagnozy, przeprowadzane zabiegi mogą być całkowicie bezbolesne. Nacięcie i odwarstwienie płata śluzowkowo-okostnowego zakończone zaszyciem rany pozabiegowej może przyprawiać o dreszcze, jednak dobry specjalista zadba o to, by znieczulenie było skuteczne, a zabieg nie był źródłem bólu. W taki sposób przeprowadzane są ekstrakcje zębów w najlepszych gabinetach, przez wykwalifikowanych specjalistów, do których zalicza się np. gabinet Dentyści Oława.

Nie tylko usunięcie

Chirurgia stomatologiczna nie powinna jednak kojarzyć się tylko z ekstrakcją chorego zęba. To też szereg drobnych zabiegów, takich jak chociażby nacięcie ropnia czy wycięcie kaptura dziąsłowego. Ostre ropne zapalenie tkanek znajdujących się wokół wierzchołka korzenia zęba to problem, z którym należy sobie poradzić, odwiedzając właśnie chirurga-stomatologa. Dentysta z taką specjalizacją jest też pomocny w wypadku nieprawidłowości występujących w gruczołach ślinowych. Kiedy nie można zastosować leczenia kanałowego, potrzebny jest zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba. W tej właśnie okolicy nacina się śluzówkę, wycina okienko kostne i odcina wierzchołek korzenia zęba. Wiąże się to z usunięciem zmian zapalnych – dzięki temu w większości wypadków udaje się uratować zainfekowany ząb.

Okazuje się zatem, że zakres usług wchodzących w skład chirurgii stomatologicznej jest dość szeroki. Specjalista jest w stanie skutecznie i bezboleśnie usunąć zainfekowany ząb, którego nie da się już uratować, może też przeprowadzić rozmaite drobne zabiegi. Wszystkie wykonywane są w znieczuleniu, co pozwala pacjentowi czuć się komfortowo i minimalizuje ból.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz