Artykuł sponsorowany

W jaki sposób ująć szkolenia pracowników w kosztach podatkowych?

W jaki sposób ująć szkolenia pracowników w kosztach podatkowych?

Odpowiednio wykwalifikowana kadra w firmie jest niezwykle cenna dla każdego pracodawcy. Dużą rolę w tym odgrywa nieustanny rozwój wiedzy oraz umiejętności pracowników, adekwatnych do zajmowanego stanowiska. W tym celu przedsiębiorca ma prawo skierować ich na szkolenia, kursy, a nawet studia podyplomowe, opłacając je we własnym zakresie. Jak będzie to wyglądać pod kątem spraw księgowych?

Szkolenia a koszty uzyskania przychodu

Odbyte przez pracownika szkolenia, warsztaty czy kursy mogą wiązać się z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Oznacza to podjęcie czynności, które mają na celu rozszerzenia swojej wiedzy oraz umiejętności. Istotnym warunkiem jest jednak to, aby odbywało się to za zgodą bądź inicjatywą pracodawcy. W przeciwnym razie takie działania nie będą mogły zostać ujęte w kosztach podatkowych.

Równie ważny jest profil kształcenia pracownika, który powinien być zgodny z tym, jakie umiejętności są wymagane na zajmowanym przez niego stanowisku w firmie. Ma to bowiem ścisły związek z korzyściami finansowymi, jakie uzyska pracodawca, dzięki dobrze wykwalifikowanej kadrze. Niekiedy szkolenie nie ma ścisłego związku z obowiązkami zawodowymi, jednak może być przydatne, gdy pracodawca chce poszerzyć swoją działalność. W takim przypadku ujęcie do w kosztach uzyskania przychodu należy ocenić indywidualnie bądź skorzystać z doradztwa księgowego, co pozwoli na uniknięcie ewentualnego błędu.

Rodzaje szkoleń w kosztach podatkowych

Jak zostało już wcześniej wspomniane, każdy rodzaj podnoszenia kwalifikacji zawodowych musi służyć korzyściom materialnym firmy, czyli sprawić, że jej przychód się powiększy. Może to być związane z poszerzeniem oferty handlowej, otwarciem nowego działu lub możliwością kompleksowej realizacji świadczonych usług. W związku z tym można uwzględnić kursy językowe, na prawo jazdy kategorii C (samochody ciężarowe), a także szkolenia pozwalające uzyskać dodatkowe uprawnienia zawodowe. Pod uwagę bierze się zakup materiałów dydaktycznych, związanych z danym profilem kształcenia, np. podręczniki o programowaniu dla informatyków. Odliczeniu podlegają również studia podyplomowe, zaoczne czy też wieczorowe zgodne z kierunkiem zawodowym i rozpoczęte po przyjęciu pracownika do firmy. Podnoszenie kwalifikacji odbywa się często w ramach różnego rodzaju konferencji, a wtedy w kosztach uzyskania przychodu ujmuje się wydatki poniesione w związku z noclegiem, dojazdem oraz wyżywieniem.

Właściwe udokumentowanie

Możliwość odliczenia wyżej wskazanych elementów istnieje tylko i wyłącznie w momencie, gdy pracodawca jest w stanie wykazać, że były one niezbędne do uzyskania większego przychodu. Oznacza to, że muszą przekładać się na polepszenie efektywności pracy bądź też jej sprawniejszą organizację. Poza ujęciem ich w kosztach, przedsiębiorcy pozostający czynnymi podatnikami VAT, mają prawo do częściowego lub całościowego odliczenia ich od podatku. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy doświadczonej księgowej, na przykład biura rachunkowego Jolanty Krzyształowskiej, które znajduje się w Krakowie. Należy jednak posiadać wszelkie niezbędne dokumenty na potwierdzenie w razie kontroli organu podatkowego. Przydatne w tym celu będą nie tylko faktury, ale również wszelkie certyfikaty, zaświadczenia oraz dyplomy.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz