Artykuł sponsorowany

W jaki sposób powstają i czym wyróżniają się piwa rzemieślnicze?

W jaki sposób powstają i czym wyróżniają się piwa rzemieślnicze?

Zwolenników piwa w Polsce nie brakuje, dlatego trunek ten cieszy się sporą popularnością i jest dostępny w wielu wariantach. Interesującym produktem na sklepowych półkach są piwa rzemieślnicze, które wyróżniają się najczęściej nietuzinkowym składem, a co za tym idzie – niepowtarzalnym smakiem. W jaki dokładnie sposób powstają i czym jeszcze charakteryzują się piwa rzemieślnicze?

Niepowtarzalna receptura

Stworzenie dobrego piwa rzemieślniczego wymaga właściwego połączenia poszczególnych składników. Często są to produkty nietypowe, które decydują o charakterystycznym smaku danego trunku. Piwa rzemieślnicze tworzy się w różnych stylach, co także wyróżnia je spośród najczęściej sprzedających się w Polsce lagerów. Choć tego typu piwa również można spotkać w wariancie wyprodukowanym przez browary własne, to jednak najczęściej są one proponowane przez największe zakłady działające w przemyśle piwowarskim. W przypadku piw rzemieślniczych dominują style Pale Ale, India Pale Ale, Stout czy Hefeweizen.

Ze względu na autorską recepturę i połączenie nietuzinkowych składników, piwa rzemieślnicze wyróżniają się smakiem i aromatem. Mogą w nich dominować m.in. nuty cytrusowe, które trudno znaleźć w popularnych piwach proponowanych przez wielkie koncerny. Produkowane w mniejszych ilościach piwa rzemieślnicze nabyć można m.in. w hurtowni Zofmar Bis s.c., która dla swoich klientów przygotowała wiele trunków o wyjątkowych walorach smakowych. Charakteryzują się one zatem sporą różnorodnością w tym zakresie, co zależy od procesu produkcji. Jak dokładnie przebiega?

Naturalna fermentacja

Kluczowa w przypadku produkcji piw rzemieślniczych jest naturalna fermentacja. Trwa ona przeważnie kilka tygodni, w trakcie których przygotowywany trunek leżakuje w specjalnych zbiornikach fermentacyjnych. Zanim tam jednak trafi, niezbędne jest jego wykonanie od podstaw. Oznacza to połączenie słodu jęczmiennego z ciepłą wodą znajdującą się w odpowiednim do tego kotle. Inny typ kotła potrzebny jest natomiast do filtracji. Proces ten polega na oddzieleniu wspomnianego słodu od brzeczki.

Dopiero po przeprowadzeniu czynności w tym zakresie możliwe jest stworzenie piwa rzemieślniczego o niepowtarzalnym charakterze. To właśnie ten etap polega bowiem na dodaniu wszystkich składników będących elementami autorskiej receptury. Trunek po takim przygotowaniu jest gotowany, a następnie w krótkim czasie chłodzony. Piwa rzemieślnicze ze względu na swój naturalny charakter bardzo rzadko są pasteryzowane. To świeże wyroby, które powstają bez udziału konserwantów i innych tego typu substancji. Warto na nie stawiać i poznawać tym samym nowe smaki piw – wiele z nich może okazać się pozytywnie zaskakującą alternatywą dla klasycznych lagerów oferowanych przez wielkie koncerny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz