Artykuł sponsorowany

W jaki sposób należy gasić pożary przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego? Pomoc firmy Strefa PPOŻ

W jaki sposób należy gasić pożary przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego? Pomoc firmy Strefa PPOŻ

O skuteczności gaszenia pożaru decyduje nie tylko odpowiedni rodzaj gaśnicy, ale również właściwe jej użycie. Gwarantuje to nie tylko szybkie pozbycie się ognia, ale również bezpieczeństwo osoby gaszącej, co jest niezwykle ważne w przypadku tak krytycznych sytuacji, gdy często postępujemy instynktownie. O czym trzeba pamiętać, kiedy jesteśmy zmuszeni do użycia podręcznego środka gaśniczego? Warto skorzystać z pomocy Strefa PPOŻ.

Jak wybrać właściwy sprzęt?

Zanim dowiesz się, w jaki sposób gasić poszczególne pożary, najpierw należy skupić się na sprzęcie, które możesz zastosować. Do najpopularniejszych typów można zaliczyć przede wszystkim gaśnice, koce gaśnicze oraz wewnętrzne hydranty – z czego ten pierwszy ma najbardziej uniwersalne zastosowanie. Gaśnice umożliwiają interwencję w przypadku zarówno płonących ciał stałych (literka A na gaśnicy), jak i cieczy (literka B) oraz gazów palnych (literka C). W związku powyższym, jeśli na gaśnicy są wszystkie 3 literki - ABC tzn., że gaśnica jest uniwersalna, do wszystkiego. Wiele osób obawia się używania gaśnicy ze względu na mit, mówiący o ich rakotwórczości i toksyczności. Cechy te dotyczyły dawno już wycofanych z użycia gaśnic tetrowych. Dzisiejsze gaśnice są bezpieczne dla zdrowia, dlatego nie powinniśmy bać się ich stosowania. Jeśli poszukujesz odpowiedniego zabezpieczenia dla swojej firmy, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy nie tylko pomogą zaopatrzyć się we właściwy sprzęt, ale również zaoferują odpowiednie szkolenia ppoż.: instrukcję ppoż., pomogą odpowiednio oznakować drogi ewakuacyjne itp.

Przydatne w zakładzie pracy będą również instrukcje BHP, ocena ryzyka zawodowego oraz audyty BHP. Firma Strefa PPOŻ od kilku lat świadczy wszystkie wymienione usługi, a jej siedziba znajduje się w Siedlcach. To przedsiębiorstwo specjalizujące się w doradztwie technicznym z zakresu bezpieczeństwa pożarowego. Założycielem przedsiębiorstwa jest Dariusz Wardak. Specjaliści zadbają o bezpieczeństwo, podejmą się więc realizacji zleceń związanych z uzgadnianiem dokumentacji technicznych oraz służby BHP, a także zabezpieczaniem urządzeń fotowoltaicznych czy zagadnień dotyczących higieny i ergonomii pracy. Fachowcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo ludzi i budynków.

W jaki sposób używać gaśnicy?

Gasząc pożar, przede wszystkim musisz mieć na uwadze własne bezpieczeństwo, gdyż ogień oraz dym stanowią poważne zagrożenie Twojego dla zdrowia, a nawet życia. Używając gaśnicy, pamiętaj o tym, aby:

  • ogień atakować zawsze zgodnie z kierunkiem wiatru, gdyż nawet lekkie podmuchy mogą skierować płomienie wprost na gaszącego;

  • powierzchnię zawsze gasić od skrajnej części, sukcesywnie zmniejszając jej wielkość;

  • ciała stałe zawsze gasić, kierując strumień środka gaśniczego na dół płonącego przedmiotu;

  • gaśnic wodnych nie stosować do gaszenia sprzętu elektrycznego, gdyż może dojść do porażenia prądem;

  • ciała ciekłe i gazy – w przeciwieństwie do ciał stałych – zawsze gasić, kierując strumień od  góry;

  • w przypadku większej ilości gaśnic i osób gaszących, czynności zawsze należy wykonywać jednocześnie, używając wszystkich dostępnych środków;

  • właściwie rozmieścić wszystkie gaśnice;

  • kontrolować sytuację nawet po pozbyciu się ognia, gdyż może wybuchnąć ponownie w przypadku niedogaszania.

Zużytych gaśnic nigdy nie wolno odwieszać z powrotem na miejsce, lecz jak najszybciej trzeba oddać je do ponownego napełnienia.

Zasady obsługi gaśnic

Do przerwania procesu spalania potrzeba:

  1. usunąć materiał palny,

  2. wyeliminować bodziec termiczny podtrzymujący palenie lub podnieść próg energetyczny niezbędny do zapoczątkowania reakcji spalania,

  3. odciąć dostęp tlenu (utleniacza) do środowiska pożaru.

Wymienione powyżej czynniki stanowią istotę przy rozpatrywaniu techniki gaszenia pożaru. Gaśnice spełniają odpowiednią rolę jako kiedy istnieje możliwość ugaszenia pożaru w zarodku, czyli w początkowej jego fazie rozwoju.

Uruchamianie gaśnic:

1. z manometrem ciśnienia:

  • wyjąć zawleczkę zabezpieczającą dźwignię zaworu,

  • dyszę lub prądownicę skierować na palący się materiał,

  • docisnąć dźwignię zaworu do uchwytu.

2. bez manometru ciśnienia:

  • prądownicę skierować na palący się materiał,

  • wbić przebijak (grzybek) na głowicy,

  • odczekać około 3 do 5 sekund,

  • dozować podawanie środka gaśniczego naciskając dźwignię prądownicy węża.

UWAGA: gaśnic nie odwracać do góry nogami – spowoduje to wypływ gazu bez środka gaśniczego. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz