Artykuł sponsorowany

W jaki sposób można leczyć zaburzenia lękowe?

W jaki sposób można leczyć zaburzenia lękowe?

Czy wiesz, że nerwice należą do najczęściej występujących zaburzeń psychicznych? Według statystyk dotyczą one nawet ośmiu milionów Polaków, a w szczególności tych, znajdujących się w grupie wiekowej 25-45 l. Towarzyszące zaburzeniom lękowym dolegliwości znacznie obniżają jakość życia. Przeczytaj, jakie są to dokładnie objawy i dowiedz się, w jaki sposób powinno przebiegać leczenie.

Kilka słów na temat nerwicy

Pierwszy raz, termin „nerwica” został wprowadzony w XVII wieku przez szkockiego lekarza. Już wówczas, zauważono, że niektóre dolegliwości fizyczne są nierozerwalnie związane ze stanem psychicznym pacjenta. Tego typu zaburzenia lękowe najczęściej objawiają się bowiem następującymi symptomami:

  • ogólnym lękiem,
  • zmęczeniem,
  • problemami ze snem i często pojawiającymi się koszmarami,
  • bardzo silnym bólem głowy, niekiedy nawet prowadzącym do utraty przytomności,
  • problemami skórnymi,
  • mdłościami.

Świadomość, że całe spektrum objawów, u których podłoża leży chroniczny lęk, może być związane z problemami natury psychicznej jest kluczowe, by pacjent podjął  odpowiednie leczenie.

Co może być przyczyną zaburzeń lękowych?

Przyczyn nerwicy można dopatrywać się w traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa lub w urazach psychicznych. Niemniej, w zdecydowanej większości przypadków, za zły stan pacjenta odpowiada permanentny stres. Osoby, które pracują w wymagającym środowisku są bardziej podatne na wystąpienie tej choroby. Najnowsze badania wykazały, że w tych grupach zawodowych zachorowalność wynosi od 30 do 40%. Jest to nierzadko związane z presją, koniecznością realizacji planów w pracy czy też ze spotkaniami z trudnymi klientami i kontrahentami. Warto zaznaczyć, że tej choroby zdecydowanie częściej niż mężczyźni doświadczają kobiety.

Dlaczego psychoterapia jest tak ważna?

Wiele osób uważa, że same leki wystarczą, by zwalczyć objawy nerwicy. Nic bardziej mylnego. Dolegliwości mogą bowiem po pewnym czasie powrócić, bowiem nie zostanie zlikwidowana bezpośrednia przyczyna. Nie ulega wątpliwości, że w takich przypadkach należy zgłosić się do profesjonalisty. Pomoc można uzyskać w Specjalistycznym Gabinecie Lekarskim, prowadzonym przez Artura Brodę. Psycholog pomaga pacjentowi w odkryciu źródła problemów, a dodatkowo uczy, w jaki sposób radzić sobie z życiowymi problemami, by nie powodowały one tyle nieuzasadnionego lęku i silnego stresu. Warto zaznaczyć, że całość psychoterapii jest dopasowana do osobowości oraz potrzeb pacjenta. Dzięki temu, skuteczność terapii jest bardzo wysoka.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz