Artykuł sponsorowany

W jaki sposób można leczyć jaskrę?

W jaki sposób można leczyć jaskrę?

Jaskra to choroba oczu, która dotyka nawet 3% europejskiej populacji. Polega ona na postępującym zanikaniu nerwu wzrokowego, dlatego też nieleczona może doprowadzić do ubytków widzenia, a w efekcie końcowym nawet do ślepoty. Szczęśliwie dzięki postępowi nauki i technologii, możliwe jest jej efektywne leczenie. Jak wygląda ono w praktyce? Serdecznie zapraszamy do lektury.

Czym objawia się jaskra?

Wielokrotnie zdarza się, że objawy jaskry są ignorowane lub zbyt słabe, aby móc samodzielnie rozpoznać chorobę bez skorzystania z pomocy okulisty. Najczęściej pojawiającymi się symptomami są: zaczerwienienie i ból oka, widzenie tunelowe oraz dostrzeganie aureoli wokół źródeł światła. Mogą towarzyszyć im także nudności i wymioty. Często objawia się ona u osób mających podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz u cukrzyków.

Farmakologiczne leczenie jaskry

W tym przypadku stosowane są krople aplikowane bezpośrednio do worka spojówkowego. Ich działanie opiera się na zmniejszeniu produkowania cieczy wodnistej lub poprawieniu jej odpływu z gałki oka. Niestety często nie jest to metoda wystarczająca.

Leczenie jaskry metodą MLT

Kolejnym sposobem, który stosują m.in. specjaliści z gabinetu okulistycznego Centrum Medyczne Med-Plus z Łodzi, jest wykorzystanie lasera MLT. Jest to Mikropulsowa Laserowa Trabekuloplastyka polegająca na stymulowaniu komórek barwnikowych co ma na celu poprawę odpływu cieczy oraz obniżenie ciśnienia wewnątrz oka. Stosowana jest w przypadku jaskry otwartego kąta, czyli jaskry przewlekłej obuocznej, gdy struktury odpowiadające za odpływ cieczy wodnistej przestają pracować efektywnie. Zastosowanie lasera MLT jest metodą bezpieczną dla pacjenta i może powodować mijający z czasem dyskomfort widzenia.

Chirurgiczne leczenie jaskry

Jeśli pomimo zastosowania innych metod ciśnienie wewnątrzgałkowe dalej jest zbyt wysokie, niezbędne będzie chirurgiczne leczenie jaskry. Wskazaniem jest również leczenie jaskry młodzieńczej, a także wtedy, gdy stosowane dotychczas metody zaradcze negatywnie wpływają na komfort życia chorego. Procedura polega w tym przypadku na wymianie soczewki na sztuczną i płaską lub wykonaniu sztucznego odpływu dla cieczy w oku.

Aby leczenie jaskry było efektywne choroba powinna zostać zdiagnozowana jak najwcześniej. Dlatego też tak ważne są regularne wizyty kontrolne u okulisty, który skontroluje narząd wzroku i w razie jakichkolwiek dolegliwości zastosuje odpowiednie postępowanie. Właśnie tym zajmuje się Centrum Medyczne Med-Plus, dodatkowo oferujące możliwość zakupu okularów korekcyjnych oraz szkieł kontaktowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz