Artykuł sponsorowany

W jaki sposób impregnuje się drewno?

W jaki sposób impregnuje się drewno?

Impregnacja przeciwpożarowa pozwala na znaczące opóźnienie zapalności konkretnego surowca i jest to metoda stosowana przy łatwopalnych materiałach takich jak tkaniny naturalne i syntetyczne oraz drewno. W przypadku tego ostatniego ważne jest m.in. zabezpieczenie konstrukcji dachowych, szczególnie podatnych na szybkie niszczenie pod wpływem ognia. Jak w praktyce wygląda impregnacja przeciwpożarowa tego surowca? Zapraszamy do lektury.

Dlaczego należy dokładnie zabezpieczać dachy przed ogniem?

Dachy do których skonstruowania użyto drewno są zdecydowanie bardziej podatne na rozprzestrzenianie się ognia, aniżeli ma to miejsce przy tych wykonanych ze stali lub żelbetonu. Mimo to dzięki zastosowaniu specjalnych środków impregnujących, drewno może zostać zakwalifikowane jako materiał niezapalny albo trudnozapalny. Dzięki temu w przypadku wystąpienia pożaru, istnieje możliwość wdrożenia ewakuacji i ochrony dobytku.

Początkowe impregnowania przeciwpożarowego drewna

Zanim fachowcy zajmą się zaaplikowaniem odpowiedniego preparatu, muszą oni precyzyjnie przygotować surowiec do tego typu zabiegów. Proces ten polega na oczyszczeniu drewna z powłoki lakierniczej lub farby, a także innych substancji na bazie olejów. Kolejny krok to oczyszczenie oraz upewnienie się, że wszystkie elementy podlegające zabezpieczeniu są suche. Dodatkowo należy pamiętać, że jeśli drewno wcześniej impregnowano pokostem, impregnacja preparatem ognioochronnym może okazać się niewystarczająco skuteczna.

Metody zabezpieczenia drewna przed ogniem

Jak przyznaje Krzysztof Rojek z firmy Firemans zajmującej się impregnacją przeciwpożarową różnych materiałów, w przypadku drewna stosuje się kilka metod, z czego za najlepszą uważane jest zanurzenie surowca w specjalnym preparacie. Niestety jest to możliwe tylko w przypadku materiału, który jeszcze nie został umieszczony na budynku. W przeciwnym wypadku mamy do dyspozycji inne sposoby, w tym metodę natrysku lub smarowania. Wówczas za pomocą specjalnych przyrządów zostaje nałożona przynajmniej dwuwarstwowa powłoka ochronna, która będzie następnie wymagać dokładnego wysuszenia. Kilkukrotne i bardzo precyzyjne zaaplikowanie preparatu jest niezbędne, aby ten wniknął w najmniejsze zakamarki drewna, gwarantując tym samym jak najlepszą ochronę przed ogniem.

Impregnacja przeciwpożarowa drewna i innych materiałów takich jak tkaniny jest niezbędna dla zapewnienia jak najwyższych standardów ochrony przeciwpożarowej w budynkach użyteczności publicznej takich jak przedszkola, szkoły, kina, teatry i budynki administracji publicznej. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz