Artykuł sponsorowany

Uzależnienie od internetu – objawy i leczenie

Uzależnienie od internetu – objawy i leczenie

Uzależnienie od internetu to zjawisko, które z roku na rok przybiera na sile. Szeroka dostępność urządzeń mobilnych, ciągły wzrost liczby użytkowników sieci i dynamiczny rozwój technologii, sprawiają, że ludzie nie wyobrażają sobie życia offline. Niestety, stały kontakt ze światem wirtualnym sprzyja popadaniu w nałóg i może skończyć się tragicznie – zwłaszcza w przypadku młodych osób.

Uzależnienie – zaburzenie czy choroba?

Mechanizmy nadużywania internetu są podobne do uzależnienia od alkoholu, narkotyków czy hazardu. W każdym przypadku, osoba będąca pod wpływem nałogu, odczuwa kompulsywną potrzebę zaspokojenia „głodu”. Utrata kontroli nad wykonywaniem jakiejś czynności ma destrukcyjny wpływ na całe życie. Działania osoby uzależnionej są niepohamowane, ryzykowne i nieprzemyślane – jedynym celem jej życia staje się zaspokojenie potrzeb, a wszystko inne spada na dalszy plan.

Część lekarzy i naukowców jest zdania, że siecioholizm to następstwo wcześniejszych zaburzeń, np. depresyjnych lub lękowych.  Część natomiast uważa, że internet jest czynnikiem, który prowadzi do innych schorzeń.

Uzależnienie od internetu – formy

  • Erotomania internetowa

Jedną z form uzależnienia od internetu jest kompulsywne przeglądanie stron o charakterze pornograficznym, korzystanie z czatów czy gromadzenie informacji o dewiacjach seksualnych. Intensywne zapoznawanie się z treściami o charakterze dewiacyjnym może doprowadzić do ujawnienia się skrajnych skłonności seksualnych.

  • ·Socjomania internetowa

Osoby dotknięte tą przypadłością mają problemy z nawiązywaniem relacji towarzyskich w rzeczywistości, ponieważ całą swoją aktywność przenoszą do sieci i właśnie tam poznają znajomych.

  • Uzależnienie od sieci

To bardzo złożone pojęcie obejmujące uzależnienie od internetowego hazardu, zakupów oraz obserwowania mediów społecznościowych.

Leczenie uzależnienia od internetu

Uzależnienie od internetu objawia się przedkładaniem korzystania z sieci nad inne sprawy życia codziennego. Osoba zaburzona może odczuwać fizyczne skutki swojego uzależnienia – stres, zmęczenie spowodowane niedosypianiem, bóle głowy, pleców itp. Przenosząc życie do sieci, zapomina o realnych obowiązkach, co przekłada się na sytuację finansową i kontakty towarzyskie. Leczenie osób uzależnionych od internetu jest trudne i wymaga konsultacji z terapeutą. Psychoterapia behawioralna, prowadzona w specjalistycznych ośrodkach, takich jak Ana Poradnia Leczenia Uzależnień, pomaga zmienić nawyki korzystania z internetu i przywrócić w życiu pacjenta inne aktywności niezwiązane z życiem w sieci. Skorzystanie z usług terapeuty to jedyny sposób na trwałą zmianę toku myślenia i powrót na właściwe życiowe tory.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz