Artykuł sponsorowany

Usuwanie znamion barwnikowych w gabinecie onkologicznym

Usuwanie znamion barwnikowych w gabinecie onkologicznym

Znamiona barwnikowe są obecne na ciele każdego człowieka. Zazwyczaj pojawiają się już w okresie niemowlęcym, wraz z wiekiem ich ilość wzrasta. Każde z nich należy uważnie obserwować, a w razie zauważenia niepokojących zmian udać się do dermatologa lub onkologa. Jeżeli Twoje znamię kwalifikuje się do usunięcia, najlepiej, jeśli zlecisz to zadanie lekarzowi onkologii! To on ma doświadczenie w przeprowadzaniu tego rodzaju zabiegów.

Kiedy znamię barwnikowe wymaga konsultacji lekarskiej?

Znamiona barwnikowe, które są obecne na skórze, wymagają okresowej kontroli. Większość z nich wystarczy samodzielnie obserwować, a w razie wystąpienia podejrzanych symptomów, które kwalifikują znamię do usunięcia, zasięgnąć porady lekarza onkologa. W samobadaniu znamion skórnych pomocne jest 5 kryteriów, które oceniają:

  • A – asymetrię;

  • B – nierównomierne brzegi;

  • C – czarny, czerwony lub niejednolity kolor;

  • D – wielkość (powyżej 5 mm);

  • E – zmiany w wyglądzie, czyli ewolucja znamienia.

Jeżeli któraś z tych cech dotyczy Twojego znamienia barwnikowego, skorzystaj z możliwości jego badania dermatoskopem. Wykrycie nieprawidłowości w tym badaniu zakwalifikuje Cię do chirurgicznego usunięcia znamienia. Najczęściej ma to miejsce u chirurga. Znamiona podejrzane onkologiczne zdecydowanie lepiej zdiagnozować w poradni onkologicznej, gdzie lekarz ma doświadczenie z czerniakami oraz innymi chorobami nowotworowymi skóry.

Usuwanie znamion barwnikowych

Zazwyczaj znamiona zakwalifikowane do usunięcia, usuwa się chirurgicznie. Niewielkie, łagodne zmiany barwnikowe można usuwać za pomocą kriochirurgii, jednak ta metoda nie daje możliwości oceny histopatologicznej, która daje ostateczne potwierdzenie bądź też wykluczenie obecności nieprawidłowych komórek.

Wycinając znamię w Prywatnej Przychodni Lekarskiej Cezarego Skrzypczyńskiego, możesz liczyć na zabieg w miejscowym znieczuleniu, dzięki czemu nie będziesz odczuwał żadnych dolegliwości bólowych. Po usunięciu zmiany zostaną założone szwy, z którymi po 7 lub 14 dniach musisz udać się na zdjęcie. Zazwyczaj nie pozostaje blizna, poza cienką kreską w miejscu cięcia. Wyjątkiem są osoby, które mają skłonność do powstawania bliznowców. Tutaj także może się on pojawić, jednak z czasem ulegnie znacznemu wygładzeniu.

Chirurg onkolog może również sprawdzić Twoje pozostałe znamiona i w razie zauważenia niepokojących symptomów, zlecić ich usunięcie. Pamiętaj, że wczesne zdiagnozowanie i wycięcie nawet złośliwych zmian skórnych spowoduje, że Twoje życie i zdrowie nie będzie zagrożone, a także nie będzie konieczności usuwania okolicznych tkanek skórnych oraz węzłów chłonnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz