Artykuł sponsorowany

Usuwanie kamienia nazębnego w Gabinecie Stomatologicznym lek. stom. Grażyny Gutowskiej w Kętrzynie

 Usuwanie kamienia nazębnego w Gabinecie Stomatologicznym lek. stom. Grażyny Gutowskiej w Kętrzynie

W Polsce z kamieniem nazębnym boryka się 9 na 10 osób, dodatkowo wiele osób ma próchnicę. Nieusuwany kamień może prowadzić do wielu schorzeń. Dlatego ważne jest to, by pamiętać o regularnym, wykonywanym co pół roku przeglądzie jamy ustnej. W celu usunięcia kamienia nazębnego warto udać się do Gabinetu Stomatologicznego lek. stom. Grażyny Gutowskiej w Kętrzynie.

Jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego?

Osad miękki na zębach można usuwać szczoteczką do zębów lub nićmi dentystycznymi. Płytka twarda, która jest już zmineralizowana, wymaga przeprowadzenia skalingu, czyli zabiegu wykonywanego w gabinetach stomatologicznych. Polega on na usunięciu złogów czyli kamienia gromadzącego się na powierzchni zębów. Osad jest efektem braku systematycznego oczyszczania zębów z twardniejącej płytki. W skład kamienia nazębnego wchodzą:

  • bakterie,

  • związki mineralne,

  • substancje znajdujące się w ślinie,

  • pozostałości po pożywieniu.

Likwidacją kamienia nazębnego zajmuje się lek. stom. Grażyna Gutowska w Gabinecie Stomatologicznym w Kętrzynie. Usuwa kamień naddziąsłowy i poddziąsłowy. Po pozbyciu się osadu wykonuje tzw. polerowanie, dzięki któremu zęby stają się wygładzone. Wraz ze skalingiem przeprowadza piaskowanie zębów, które polega na oczyszczeniu trudno dostępnych miejsc między zębami i usunięciu przebarwień przy wykorzystaniu piasku dentystycznego.

Jak często powinno się usuwać kamień nazębny?

Kamień nazębny powinien być usuwany przynajmniej co pół roku. W przypadku osób, które w dużych ilościach piją kawę i herbatę lub palą papierosy, zaleca się większą częstotliwość. Usuwanie kamienia bywa u nich konieczne nawet co trzy miesiące. Jeżeli osad nie jest likwidowany regularnie, może spowodować stan zapalny dziąseł, próchnicę, a nawet paradontozę. Oprócz aspektów zdrowotnych warto poddawać się zabiegowi skalingu ze względów estetycznych i związanych z własnym komfortem. Nagromadzony osad wygląda nieładnie i często powoduje nieprzyjemny zapach z ust.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania skalingu?

Usuwanie kamienia nazębnego wymaga uprzedniej konsultacji z lek. stom. Grażyną Gutowską w Gabinecie Stomatologicznym w Kętrzynie. Szczególną ostrożność zaleca się:

  • osobom chorym na osteoporozę,

  • kobietom w ciąży,

  • osobom z rozrusznikiem serca,

  • pacjentom ze świeżo wyrżniętymi zębami stałymi,

  • diabetykom,

  • pacjentom z implantami zębowymi.

Po zabiegu nie powinno się nic jeść przez przynajmniej jedną godzinę. Warto unikać między innymi czerwonego wina, jagód czy kawy – mogą one zabarwić zęby. Najlepiej spożywać te produkty, które nie „zabrudzą” szkliwa. Przed wykonaniem zabiegu usuwania kamienia nazębnego należy skonsultować się z lekarzem stomatologii.

Opracowanie:
Kętrzyn, Władysława Łokietka 29
tel. 608 787 414
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz