Artykuł sponsorowany

Usługi realizowane w zakresie geologii inżynierskiej i geotechniki

Usługi realizowane w zakresie geologii inżynierskiej i geotechniki

Skonstruowanie w pełni funkcjonalnego budynku na konkretnej działce wymaga także odpowiedniego przebadania gruntu pod kątem możliwości jego bezpiecznego zagospodarowania. W tym celu niezbędne jest zrealizowanie szeregu usług świadczonych przez specjalistów w ramach geologii inżynierskiej i geotechniki. Czym konkretnie zająć powinni się w tym zakresie geolodzy?

Nośność na właściwym poziomie

Jednym z najważniejszych parametrów gruntu przeznaczonego pod budowę obiektu użytkowego jest jego nośność. To właśnie ona definiuje możliwość postawienia stabilnego konstrukcji na określonym podłożu. Jej określenie wymaga zastosowania skomplikowanych urządzeń pomiarowych, którymi dysponuje wyłącznie wykwalifikowany geolog. Jeżeli inwestor nie zdecyduje się na zrealizowanie niezwykle istotnego badania  geotechnicznego, może skutkować to bardzo poważnymi konsekwencjami, w tym m.in. pęknięciami ścian czy nierównomiernym osiadaniem budynku.

Konieczne jest zatem określenie poszczególnych parametrów gruntu jeszcze przed rozpoczęciem wszelkich prac budowlanych. Pozwoli to uniknąć kłopotliwych sytuacji, w których występuje nawet zagrożenie katastrofą budowlaną. Opracowaniem dokumentacji, ekspertyz i opinii geotechnicznych zajmą się specjaliści z firmy Fizjo-Geo, która od wielu lat świadczy poszczególne usługi w zakresie geologii inżynierskiej i geotechniki. Jakie jeszcze pomiary i badania należy lub warto wykonać przy budowie obiektu użytkowego na określonym gruncie?

Obsługa geotechniczna budów

Przeprowadzane w ramach konstruowania konkretnego obiektu prace ziemne i fundamentowe wymagają odpowiedniego nadzoru geotechnicznego. Warto w tym celu nawiązać współpracę z renomowaną firmą świadczącą kompleksową obsługę geologiczną budów. Działania w tym zakresie mogą obejmować cały okres trwania prac konstrukcyjnych. Uprawniony geolog umieści w dzienniku budowy niezbędne wpisy, a dla inwestora przygotuje także raporty i sprawozdania z wykonanych prac.

Dzięki kompleksowej obsłudze geologicznej budowy w prosty sposób określone zostaną zatem najważniejsze parametry gruntu: nośność, rodzaj, głębokość występowania wód gruntowych czy potencjalne zmiany ich poziomu. Warto sporządzenie dokumentacji geotechnicznej i wszelkich badań, w tym odwiertów, zlecić specjalistom dysponującym nie tylko niezbędnym sprzętem, ale także kwalifikacjami i doświadczeniem. Istotne jest, by był on w stanie także zrealizować badania laboratoryjne – dotyczyć one mogą m.in. określenia pH wody, co z kolei definiuje możliwość jej reagowania z betonem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz