Artykuł sponsorowany

Usługi asenizacyjne, czyli jak i kiedy opróżniać szambo przydomowe

Usługi asenizacyjne, czyli jak i kiedy opróżniać szambo przydomowe

Kwestia nieczystości w domach, które nie są podłączone do kanalizacji, wymaga budowy przydomowego zbiornika bezodpływowego na ścieki. Jest to nierozerwalnie związane z koniecznością regularnego opróżniania go ze ścieków oraz zutylizowanie ich w bezpieczny sposób. Kto się tym jednak zajmuje? Czym są usługi asenizacyjne? Kiedy trzeba opróżnić szambo? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedź.

Asenizacja = wywóz nieczystości

Enigmatycznie brzmiące usługi asenizacyjne to po prostu inne, przyjemniejsze dla ucha, określenie dla wywozu nieczystości lub opróżniania szamba. Firmy oferujące tego typu usługi, jak ta prowadzone przez Tomasza Budnego w Drawsku Pomorskim, odbierają ścieki z przydomowych zbiorników bezodpływowych, rolników, a także z zakładów produkcyjnych. Nieczystości płynne z opróżnionego szamba trafiają później do najbliższej oczyszczalni ścieków, z którą firma asenizacyjna współpracuje. Jest to bardzo ważna funkcja, gdyż ścieki stanowią poważne zagrożenie biologiczne dla środowiska. Nieczystości płynne zawierają wiele toksycznych związków, więc trzeba obchodzić się z nimi wyjątkowo ostrożnie. Dlatego też pojazdy transportujące ścieki, potocznie nazywane szambiarkami lub szambowozami, są przystosowane do tego zadania. Dzięki temu transport odbywa się w bezpieczny sposób – tak dla środowiska, jak i dla zdrowia. Firmy asenizacyjne muszą posiadać stosowane uprawienia, które upoważniają je do zajmowania się odpadami niebezpiecznymi. Wywóz nieczystości to, wbrew pozorom, bardzo odpowiedzialne zadanie!

Jak często trzeba opróżniać szambo?

Częstotliwość wywozu ścieków z szamba uzależniona jest od ilości osób zamieszkujących konkretne gospodarstwo domowe. Więcej osób w domu oznacza większe zużycie wody oraz wzmożona produkcję ścieków. Wpływ na tempo zapełniania się szamba ma również sama objętość zbiornika, która musi odpowiadać potrzebom konkretnego domu. Opróżnianie szamba powinno odbywać się w miarę regularnie i najczęściej dzieje się to raz na dwa tygodnie. Z czystej wygody można umówić się z firmą oferującą usługi asenizacyjne na konkretny i stały termin odbioru nieczystości, jednak istnieje ryzyko, że szambo nie zdąży się napełnić i w efekcie koszt roczny opróżniania szamba będzie wyższy. Wywóz szamba najlepiej zamówić z lekkim wyprzedzeniem, tak aby szambiarka była dostępna – w końcu nie zawsze wóz będzie w stanie pojawić się na naszej posesji od razy po otrzymaniu zlecenia.

Wybijanie szamba, czyli konsekwencja niedopatrzenia

Często zdarza się, że właściciele domów z własnymi zbiornikami na ścieki zbyt próżno chwytają za telefon, aby zamówić szambiarkę. Wybijanie szamba to bardzo niepożądane zjawisko, którego powinno się unikać za wszelką cenę. Dzieje się tak najczęściej z dwóch powodów: albo rura odprowadzająca ścieki do zbiornika się zatkała albo szambo jest już pełne. W tym drugim przypadku istnieje ryzyko przelania się zawartości i skażenie gruntu, a nawet wód gruntowych, jeżeli w porę nie zauważymy, co się dzieje. Dlatego kontrolowanie poziomu zapełnienia się zbiornika na nieczystości jest kluczowe! Warto wyposażyć szambo w sygnalizator poziomu ścieków w postaci elektronicznego czujnika, który sam powiadomi, kiedy warto zadzwonić do firmy realizującej odbiór nieczystości płynnych w gminie. Dzięki temu nie trzeba nerwowo doglądać szamba lub obawiać się przelania.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz