Artykuł sponsorowany

Urządzenia do spawania - przegląd rozwiązań

Urządzenia do spawania - przegląd rozwiązań

W praktyce codziennej rozróżniamy dwie metody spawania: spawanie gazem, czyli tzw. autogen oraz spawanie prądem. Coraz doskonalsze urządzenia i metody spawania prądem elektrycznym w znacznej mierze wyparły już spawanie gazowe. Spawanie prądem jest wygodniejsze i bezpieczniejsze, dlatego też jest ono powszechnie stosowane wszędzie, gdzie jest to możliwe. W niniejszym artykule omówimy metody spawania elektrycznego i urządzenia temu służące.

 Metody spawania elektrycznego

Rozróżniamy pięć podstawowych metod spawania elektrycznego.

  • MIG/MAG. Tutaj łuk elektryczny jarzy się między elektrodą a spawanym materiałem. Łuk topi materiał podstawowy oraz spoiwo, tworząc trwałą, jednolitą spoinę. W metodzie MIG wykorzystywany jest gaz ochronny, który nie uczestniczy w procesie tworzenia spoiny. W metodzie MAG stosowany jest aktywny chemicznie dwutlenek węgla lub tlen i ten rodzaj spawania jest dalece bardziej rozpowszechniony niż MIG. Dzisiaj stosuje się także nowoczesną metodę będącą synergicznym połączeniem tych dwóch sposobów i nazywa się ją MIG/MAG.
  • TIG. W tym przypadku łuk spawalniczy jest wytwarzany między nietopliwą elektrodą wolframową a materiałem spawanym najczęściej w osłonie argonu, który chroni przed utlenieniem zarówno spoinę, jak i elektrodę. Poszczególne elementy łączy się przez przetopienie rowka spawalniczego, a ewentualny dodatkowy materiał jest wprowadzany ręcznie przy pomocy chwytu o innej konstrukcji niż przy spawaniu MIG/MAG.
  • MMA. W spawaniu tą metodą w uchwycie spawalniczym montuje się pręt spoiwa, który służy jako elektroda. Tutaj elektroda w trakcie spawania ulega skracaniu, dlatego też musi ona być przez spawacza cały czas przesuwana w kierunku spawanego materiału.
  • SAW. W tym przypadku łuk jarzy się pod warstwą ochronnego proszku, a materiał spoiwa podawany jest jako osobny drut spawalniczy. To spawanie często jest zmechanizowane, dlatego też jest bardzo wydajne.
  • Spawanie łukiem plazmowym. Plazma to zjonizowany, przegrzany gaz, w którego osłonie dokonuje się zespalania materiałów. Metoda wykorzystywana jest do zautomatyzowanych procesów spawalniczych, często do łączenia stali nierdzewnych.

 Urządzenia spawalnicze

– W zależności od stosowanej metody oraz rodzaju spawanego materiału, dobiera się też różne maszyny do spawania elektrycznego i współpracujące z nimi oprzyrządowanie – dowiadujemy się w sklepie spawalniczym BEST z Krakowa. Tak więc wyróżniamy tutaj następujące urządzenia:

  • półautomaty spawalnicze MIG i MAG, zwane też migomatami, stosowane do łączenia stali niskowęglowych, kwasoodpornych, nierdzewnych, stali stopowych, aluminium oraz jego stopów
  • spawarki TIG, niezbędne do precyzyjnego spawania z estetyczną spoiną cienkich arkuszy blachy lub do łączenia rur cienkościennych. Z ich użyciem można spawać różnego rodzaju stale, a także mosiądz, miedź, tytan, magnez oraz aluminium wraz z jego stopami. Połączenia tutaj są bardzo trwałe i bez zbędnych nierówności
  • spawarki inwertorowe MMA, to najczęściej niewielkie i stosunkowo lekkie urządzenia, dzięki czemu łatwo je można przenosić z miejsca na miejsce. Mimo że spawanie metodą MMA jest trudne, to jednocześnie jest też najbardziej popularne, albowiem można przy jego pomocy łączyć prawie wszystkie metale, w tym blachy o grubości od 1,5 mm, a prace można wykonywać w każdej pozycji
  • przecinarki plazmowe; służą głównie do cięcia metali

Wymienione wyżej urządzenia do spawania produkowane są w wielu odmianach przystosowanych do korzystania ze źródeł prądu o różnych parametrach.

Uzupełnieniem tych urządzeń są różne akcesoria, bez których nie można spawać. Wśród nich przede wszystkim należy wymienić akcesoria do ochrony BHP, a więc maski, przyłbice i tarcze spawalnicze, specjalistyczne rękawice, obuwie i odzież. Z akcesoriów stosowanych bezpośrednio przy spawaniu można tutaj wskazać spawalnicze uchwyty, prostowniki i rozruchy, przewody masowe i elektrodowe, kable spawalnicze, łączniki, młotki, kleszcze spawalnicze i wiele innych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz