Artykuł sponsorowany

Upamiętnienie zmarłego dzięki nagrobkom z oferty zakładu kamieniarskiego Scal Pro

Upamiętnienie zmarłego dzięki nagrobkom z oferty zakładu kamieniarskiego Scal Pro

Montaż nagrobka w miejscu pochówku to kolejna ważna rzecz, o jakiej muszą zadecydować najbliżsi zmarłej osoby. Taki pomnik stanowi bowiem swoistą formę upamiętnienia i oddania szacunku. Istotne są zatem treści, jakie pojawią się na tablicy nagrobnej. Kompleksowym wykonaniem nagrobka wraz z liternictwem zajmie się zakład kamieniarski Scal Pro z Białej Podlaskiej.

Estetyczne i trwałe nagrobki spod ręki fachowców

Nagrobek to ważna część miejsca, w którym został pochowany zmarły w sposób tradycyjny. Mogą one przybierać różne formy i być wykonane z odmiennych materiałów. Z reguły bliscy mogą wybierać spośród już gotowych wzorów bądź zlecić zaprojektowanie pomnika od podstaw. Zawsze warto zwracać się do doświadczonych specjalistów, jacy pracują w zakładzie kamieniarskim Scal Pro w Białej Podlaskiej. Od ponad 10 lat firma świadczy usługi kamieniarskie, także w zakresie produktów funeralnych.

Do produkcji oferowanych nagrobków najczęściej wykorzystuje się granit – najlepiej sprawdzający się pod względem właściwości fizycznych w panujących warunkach klimatycznych. Klienci mogą liczyć na profesjonalne doradztwo i przede wszystkim wysokie walory estetyczne wykonywanych nagrobków. Zakład dysponuje odpowiednim zapleczem maszynowym, co pozwala sprostać niemal wszystkim oczekiwaniom osób zainteresowanych usługami. O czym zatem pamiętać zamawiając tego rodzaju wyroby?

Czas montażu nagrobka na cmentarzu

Z reguły bliscy zastanawiają się, kiedy jest odpowiedni moment, aby właśnie w ten sposób upamiętnić zmarłą osobę. Wpływ na to mają przede wszystkim czynniki techniczne. Groby dzielą się na murowane oraz ziemne. W przypadku pierwszych nie ma konieczności tworzenia fundamentów, dlatego pomnik może pojawić się już 2 tygodnie po ceremonii. O montażu nagrobka na drugim typie grobu opowiada pracownik zakładu kamieniarskiego Scal Pro:

Jeśli zmarły był chowany w grobie ziemnym, to przed postawieniem pomnika należy odczekać około 6 miesięcy. To czas, jaki jest potrzebny do tego, aby ziemia odpowiednio się zagęściła po obrzędach pogrzebowych. Ponadto warto pamiętać, że montaż nagrobka nie powinien przebiegać w temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza.

Ponadto zwyczajowo przyjęło się, że pomnik pojawia się w miejscu pochówku na pierwszą rocznicę śmierci. Niemniej jednak nie stanowi to reguły.

Rodzaje liternictwa nagrobkowego

Choć sam ogólny wygląd nagrobka – kolor, wielkość, kształt – ma znaczenie, to jeszcze ważniejsza jest treść umieszczana na płycie napisowej bądź głównej. To właśnie tutaj znajdą się informacje na temat osoby zmarłej, czyli imię, nazwisko, data narodzin oraz śmierci, a także ewentualna pełniona funkcja społeczna. Niektórzy decydują się także na zamieszczenie fotografii osób spoczywających w grobie. W przypadku zmarłych, którzy byli wierzący, najczęściej pomnik przyozdabia krzyż – może zostać wygrawerowany na płycie bądź stanowić osobny kamienny lub metalowy element. Wszystkie treści z reguły uzupełnia cytat nawiązujący do wiary katolickiej bądź zaczerpnięty z literatury. W ramach liternictwa nagrobkowego napisy wykonuje się najczęściej na trzy sposoby, czyli poprzez:

  • piaskowanie,

  • ręczne kucie,

  • przytwierdzanie metalowych znaków.

To właśnie tę ostatnią metodę oferuje swoim klientom zakład kamieniarski Scal Pro, dysponując literami z odlewni z całej Europy. Dzięki temu można wybrać ich wielkość, krój oraz barwę, tak aby treść była dobrze czytelna na płycie pomnika. Warto pamiętać, że to, co zostanie umieszczone na nagrobku, będzie stanowić swoisty hołd, jaki jako najbliżsi złożymy zmarłemu.

Opracowanie:
Biała Podlaska, al. Jana Pawła II 25
tel. 83 344 35 24
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz