Artykuł sponsorowany

Ultradźwięki w leczeniu schorzeń i urazów

Ultradźwięki w leczeniu schorzeń i urazów

Jednym z zabiegów leczniczych wchodzących w zakres fizykoterapii jest terapia dźwiękowa, która stosowana równolegle z innymi działaniami potrafi skutecznie usunąć ból i stan zapalny. Użyta po raz pierwszy w 1938 r. stanowi jedną z najlepiej przebadanych metod oddziałujących na ciało za pośrednictwem zjawisk fizycznych. Aby jednak ultradźwięki przyniosły oczekiwane efekty, zabiegi z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu powinny być przeprowadzone jedynie przez wykwalifikowanych rehabilitantów.

Czym są ultradźwięki?

Pod pojęciem ultradźwięków należy rozumieć fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości drgań, które są niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Przeniesienie mechanicznych wibracji następuje za pomocą głowicy z membraną, stymulującej komórki ciała do procesów naprawczych. Warto nadmienić, że poszczególne struktury posiadają rozmaity stopień podatności na działanie ultradźwięków. Największą wrażliwością odznacza się tkanka nerwowa, zaś w najmniejszym zakresie reaguje tkanka tłuszczowa.

Fonoterapia, jako element wspomagający, wykazuje działanie przeciwbólowe, zatrzymuje procesy zapalne, rozszerza naczynia krwionośne, a ponadto doskonale odpręża mięśnie i ścięgna. Z tego powodu tak chętnie jest wybierana do leczenia urazów mechanicznych układu ruchu, w tym dolegliwości towarzyszących złamaniom. Na zabieg warto się również wybrać, gdy cierpimy na nerwobóle bądź mamy problem z wolnym gojeniem się ran. Chcąc uzyskać optymalne rezultaty, z ultradźwięków powinniśmy korzystać jednak tylko za pośrednictwem przeszkolonych osób, dysponujących odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Wysoki poziom usług gwarantuje, chociażby Fizjoforma Aleksandra Orysiak, oferująca również dojazd do klienta.

Ultradźwięki a rodzaje efektów

Wywołane przez fonoterapię zjawiska fizyczne prowadzą do efektów termicznych oraz atermicznych. Pierwsze nich są związane z rozgrzewaniem tkanek, przez co ultradźwięki stanowią dobre przygotowanie do ćwiczeń rozciągających. Efekty termiczne zwiększają elastyczność ścięgien, więzadeł czy torebek stawowych jednocześnie nie pogarszając ich wytrzymałości. Działanie ciepła na tkanki sprzyja również procesom naprawczym przy przewlekłych stanach zapalnych.

Jeśli chodzi o efekty atermiczne, nazywane zamiennie mechanicznymi, to powstają one na skutek różnicy ciśnienia wywołanego przez falę dźwiękową. Zjawiska określane masażem lub strumieniem akustycznym znacznie pobudzają przepływ płynów wewnątrz i zewnątrz komórkowych, wspomagając tym samym kondycję tkanek.

Oba opisywane typy efektów dotyczą działania miejscowego. Ultradźwięki prowadzą również do pozytywnych zmian ogólnoustrojowych, o ile zostaną zaaplikowane w konkretne rejony naszego ciała. Fonoterapia skupiająca się na określonych splotach, korzeniach i zwojach nerwowych skutkuje m.in. pobudzeniem przemiany materii komórek bądź hamowaniem układu współczulnego.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz